English

Gwarno, tłoczno i kolorowo: „Totem” już na NH VOD

1/03/24
Totem, reż. Lila Avilés
Nie zawsze dla dzieci? Rozmowa o kinie familijnym z Karoliną Kostyrą Zobacz „Club Zero” w ramach Offowych czwartków w Multikinie!

Jedna z najpiękniejszych opowieści ostatnich lat, która – choć skromna i kameralna – szturmem zdobyła serca polskiej publiczności. Naszym zdaniem w dużej mierze dzięki atmosferze rodzinnego gwaru, który niemal wszyscy znamy z własnego doświadczenia, ale zasługi ma tu przede wszystkim Lila Avilés, reżyserka niezwykle intymnej sytuacji, która ma jednocześnie wymiar zupełnie przyziemny i metafizyczny. Totem – dzień z życia kilkuletniej Sol, która właśnie przeżywa To Wydarzenie, Które Wszystko Zmienia – jest już dostępny na NH VOD.

Oglądaj Totem

Z rodziną najlepiej?

Kino zdążyło już odmienić hasło „rodzina” przez wszystkie formy i przypadki, ale Meksykana Lila Avilés udowadnia, że wciąż można opowiadać o niej w świeży, nowatorski sposób. I robić to bez zadęcia, unikając pustych haseł, oczywistych obserwacji i górnolotnych sloganów, za to z olbrzymią dozą empatii, mądrości i niewymuszonego humoru, który potrafi rozjaśnić nawet najczarniejszą godzinę.

Na naszej stronie internetowej możecie przeczytać rozmowę z Karoliną Kostyrą, filmoznawczynią i kinofilką, adiunktką w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i autorką książki Wiosenna bujność traw. Obrazy przyrody w filmach o dorastaniu. Wspólnie odkrywamy wszystkie oblicza „kina familijnego – także tego melancholijnego i „nieprzeznaczonego dla dzieci”.

Czytaj rozmowę

Czułe punkty

Totem to film, który uważnie oglądany odsłania kolejne warstwy emocji, z którymi czasem trudno sobie poradzić. W tym portrecie rodziny znajdującej się na krawędzi, której członkowie na różne sposoby próbują zamaskować smutek, strach i miłość, wielu z nas może odnaleźć siebie. O roli rytuałów w codziennym życiu, szukaniu sposobów na przeżywanie i dziecięcej perspektywie, która odsłania nasze czułe punkty rozmawiamy z Martą Niedźwiecką, psycholożką i autorką O Zmierzchu, w Podcaście Nowych Horyzontów.


czytaj także
Program Laureaci festiwali w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty. Kup karnet 28/02/24
Dystrybucja „Cztery córki”: pokazy przedpremierowe w Dniu Kobiet 26/02/24
Program Smart7: druga odsłona międzynarodowego konkursu na MFF mBank Nowe Horyzonty 5/03/24
Wywiad Wydobyć prawdę. Wywiad z Kaouther Ben Hanią, reżyserką „Czterech córek” 5/03/24

Newsletter

OK