English

Smart7: druga odsłona międzynarodowego konkursu na MFF mBank Nowe Horyzonty

5/03/24
To nie mój film, reż. Maria Zbąska
Zobacz „Club Zero” w ramach Offowych czwartków w Multikinie! Wydobyć prawdę. Wywiad z Kaouther Ben Hanią, reżyserką „Czterech córek”

Znamy selekcję drugiej edycji międzynarodowego konkursu Smart7, współtworzonego przez siedem europejskich festiwali filmowych. Konkursowe tournée rozpocznie się już w marcu, a Polskę reprezentować będzie To nie mój film Marii Zbąskiej. Między 18 a 28 lipca wszystkie tytuły z selekcji Smart7 zobaczymy w ramach 24. MFF mBank Nowe Horyzonty.

Prezentowanie filmów poszerzających spojrzenie na świat to główne zadanie, które od lat przyświeca naszemu festiwalowi, jednak w zeszłym roku poszliśmy krok dalej. Wspólnie z organizatorkami i organizatorami sześciu wyjątkowych europejskich wydarzeń filmowych stworzyliśmy sieć Smart7, w ramach której wymieniamy się doświadczeniami, uczymy nowych praktyk i szukamy innowacyjnych rozwiązań dla festiwali. W tym roku kontynuujemy dobrą współpracę, zaczynając od organizacji drugiej odsłony unikalnego, wędrownego konkursu Smart7.

W jego skład wejdzie siedem filmów wybranych wspólnie przez kuratorów i kuratorki MFF mBank Nowe Horyzonty (Polska), Kino Pavasaris IFF (Litwa), IndieLisboa IFF (Portugalia), Filmadrid (Hiszpania), Transilvania IFF (Rumunia), Reykjavik IFF (Islandia) i Thessaloniki IFF (Grecja). Z ramienia Nowych Horyzontów w obradach zespołu selekcyjnego uczestniczyła Ewa Szabłowska, dyrektorka artystyczna festiwalu.

Siedem konkursowych filmów ponownie będzie podróżować z Wilna (już w marcu), przez Lizbonę, Madryt, Kluż-Napokę, Wrocław i Reykjavik, zaś laureat zostanie wyłoniony przez międzynarodowe młode jury (w skład którego wejdzie także przedstawiciel/przedstawicielka z naszego kraju) na kończącym filmową wędrówkę festiwalu w Salonikach. Polskie widzki i widzowie będą mogli zobaczyć wszystkie konkursowe tytuły podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty. Trwa sprzedaż karnetów na wrocławski festiwal.

Kup karnet

Czytaj więcej o karnetach

Kierunek: ratowanie miłości, czyli To nie mój film

„Ten związek przypomina kabel od ładowarki, który pogryzł pies… Niby ładuje, ale to nie ma prawa działać” – w ten sposób Wanda podsumowuje swoją wieloletnią relację z Jankiem. Wspólnie podejmują ostatnią próbę ratowania związku i wyruszają w podróż wzdłuż zimowego wybrzeża Bałtyku. Pełnometrażowy debiut Marii Zbąskiej to współczesna i pełna inteligentnego humoru opowieść o walce o miłość. W czasach, gdy wszystko jest jednorazowe i łatwe do wymiany, Wanda i Janek podejmą próbę naprawy relacji, w której jeszcze nie wszystko jest stracone. To nie mój film rozpocznie konkursową wędrówkę od Wilna, gdzie zostanie zaprezentowany premierowo w ramach Kino Pavasaris – największego i najważniejszego festiwalu w Litwie. Film wyprodukowała Inga Kruk (HI Movies), zaś za międzynarodową sprzedaż odpowiada firma IKH Pictures Promotion.

Siedmioro wspaniałych z Europy

Konkurs Smart7 daje przestrzeń nowym głosom europejskiego kina, twórczyniom i twórcom sięgającym po bardzo różne konwencje i strategie artystyczne. Łączy je oryginalność środków wyrazu, wrażliwość społeczna, energia młodości, zapał do zmiany oraz niezgoda na świat urządzony według konserwatywnych zasad. W programie znalazł się najnowszy film, znanego nowohoryzontowym widzom, Leonardo Mouramateusa Greice – szkatułkowa opowieść o miłości i sztuce konfabulacji. Hiszpanię reprezentuje W drodze Marii Royo i Julii de Castro – kapryśny i hedonistyczny film drogi, uwalniający ciała i emocje z więzów społecznych oczekiwań. Przejmujący i poetycki film Gdzie idą słonie w reżyserii duetu Gabi Sarga – Catalin Rotaru jest kandydatem rumuńskim. Pięć i pół historii miłosnych w mieszkaniu w Wilnie Tomasa Vengrina to ironiczne studium współczesnych związków, których dynamikę obserwujemy w wynajętym apartamencie Airbnb. Greckie Moje lato z Carmen w reżyserii Zachariasa Mavroeidisa to błyskotliwy dialog zarówno z gatunkiem „filmu w filmie” jak i konwencjami kina queerowego. A w wypełnionym niezwykłą atmosferą, islandzkim thrillerze Natatorium Helena Stefánsdóttir przygląda się skrywanym, rodzinnym tajemnicom.

Selekcja drugiej edycji konkursu Smart7:
  • Greice, reż. Leonardo Mouramateus Portugalia, Brazylia 2024
  • Pięć i pół historii miłosnych z mieszkania w Wilnie (Five and a Half Love Stories in an Apartment in Vilnius), reż. Tomas Vengris, Litwa 2023
  • Gdzie idą słonie (Where Elephants Go), reż. Gabi Sarga i Catalin Rotaru, Rumunia 2024
  • Natatorium, reż. Helena Stefánsdóttir, Islandia 2024
  • To nie mój film (It’s Not My Film), reż. Maria Zbąska, Polska 2024
  • W drodze (On The Go), reż. María Royo, Julia de Castro, Hiszpania 2023
  • Moje lato z Carmen (The Summer with Carmen), reż. Zacharias Mavroeidis, Grecja 2023

Smart7: europejska wspólnota dobrych praktyk

Smart7 to wyjątkowy projekt na filmowej mapie świata, a MFF mBank Nowe Horyzonty jest jedynym festiwalem reprezentującym Polskę w sieci, jednocześnie będąc jej liderem. W grudniu ubiegłego roku gościliśmy we Wrocławiu przedstawicielki i przedstawicieli wszystkich krajów zrzeszonych w Smart7, rozmawiając wspólnie o wyzwaniach stojących przed promocją, marketingiem i sponsoringiem festiwalowym. W planach są kolejne sesje warsztatowe w pozostałych krajach grupy Smart7, podczas których będą omawiane dalsze aspekty związane z organizacją festiwali.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Oscary na horyzoncie! Zobacz nominowane i nagrodzone filmy na NH VOD 7/03/24
Branża Weź udział w Studiu Nowe Horyzonty+ 8/03/24
Nowe Horyzonty VOD Gwarno, tłoczno i kolorowo: „Totem” już na NH VOD 1/03/24
Nowe Horyzonty VOD Nie zawsze dla dzieci? Rozmowa o kinie familijnym z Karoliną Kostyrą 1/03/24

Newsletter

OK