English

„Blue Jean” już dostępna na NH VOD

24/11/23
Blue Jean, reż. Georgia Oakley
„Niedźwiedzie nie istnieją”: pokazy specjalne w Warszawie i Wrocławiu Daj się otulić melancholii. Więcej filmowych emocji z mBankiem na NH VOD

Ejtisy, queerowanie, jazda na motorze, a przede wszystkim: walka o swoją tożsamość. Na Nowych Horyzontach VOD rozgościła się właśnie Blue Jean – kolejny wyśmienity debiut z Wysp Brytyjskich. Film Georgii Oakley zdobył aż cztery Independent British Film Awards i oferuje spojrzenie na Thatcheryzm oczami queerowej nauczycielki.

Zobacz Blue Jean

Blue Jean brawurowo queeruje lata 80. w rytm przebojów dekady, ale ten filmowy hit wybrzmiewa – szczególnie nad Wisłą – zaskakująco współcześnie. Oto bowiem zatroskany o młodzież rząd zakazuje „promowania homoseksualizmu”, a główna bohaterka, nauczycielka WF-u Jean, codziennie trenuje ukrywanie swojej orientacji. Wychodzi z szafy dopiero w lesbijskim barze, dokąd zagląda ze swoją dziewczyną. Napięcie, w jakim żyje zmuszona do prowadzenia podwójnego życia Jean, sięga zenitu, gdy w jej szkole pojawia się nowa uczennica. Kipiący rebeliancką energią film Oakley z elektryzującą Rosy McEwen bezlitośnie piętnuje homofobiczną Wielką Brytanię czasów Margaret Thatcher i sprytnie hakuje plan lekcji – zmieniając Blue Monday na Tęczowy Piątek.


czytaj także
Dystrybucja „Niedźwiedzie nie istnieją”: pokaz premierowy już dziś o 20:30 29/11/23
Dystrybucja „Niedźwiedzie nie istnieją” od dziś w kinach. Sprawdź, gdzie gramy 1/12/23
Podkast „Niedźwiedzie…” do oglądania i słuchania. Film Panahiego już w kinach 1/12/23
Program „Saint Omer” oraz „Cicha dziewczyna” już dostępne na NH VOD 17/11/23

Newsletter

OK