English

„Niedźwiedzie nie istnieją” od dziś w kinach. Sprawdź, gdzie gramy

1/12/23
Niedźwiedzie nie istnieją, reż. Jafar Panahi
„Niedźwiedzie nie istnieją”: pokaz premierowy już dziś o 20:30 „Niedźwiedzie…” do oglądania i słuchania. Film Panahiego już w kinach

Czy kino ma siłę zmiany świata? Odpowiedź jest prosta i skomplikowana zarazem: to zależy. Ale jeśli ktokolwiek jest w stanie korzystać ze sztuki, by aktywnie kształtować rzeczywistość, to jest to z pewnością Jafar Panahi.

Zapraszamy, by razem z reżyserem, który stoi i przed, i za kamerą, zobaczyć, do czego zdolne jest kino – „Niedźwiedzie nie istnieją” można od dziś oglądać na polskich ekranach. Sprawdź, gdzie będzie można zobaczyć film.

Niedźwiedzie nie istnieją, czyli bareizmy wiecznie żywe

W swoim najnowszym dziele Jafar Panahi, brawurowo i ze swadą poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, opowiada o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który zaszywa się na prowincji, by stąd nadzorować projekt do którego zdjęcia powstają w pobliskiej Turcji. Wierzy, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy, ale to życzeniowe myślenie nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością. Atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta, na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski. Na zakurzonych uliczkach groza spotyka absurd, a najlepszą bronią przed tytułowymi niedźwiedziami – których nikt nie widział, lecz wszyscy się ich boją – okazuje się czarny humor. Jafar Panahi, do niedawna więzień reżimu, podejmuje trudne tematy z lekkością i swadą artysty, który doświadczając opresji, pozostaje wewnętrznie wolny.

Partnerem premier kinowych Stowarzyszenia Nowe Horyzonty jest mBank.

Lista kin, w których gramy Niedźwiedzie nie istnieją


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Daj się otulić melancholii. Więcej filmowych emocji z mBankiem na NH VOD 28/11/23
Program Prezent piękny jak muzyka Mozarta. Podaruj bilet na pokaz „Amadeusza” 7/12/23
Nowe Horyzonty VOD „Blue Jean” już dostępna na NH VOD 24/11/23
Dystrybucja „Niedźwiedzie nie istnieją”: pokazy specjalne w Warszawie i Wrocławiu 22/11/23

Newsletter

OK