English

Projekt: Klasyka! Pełna Sala o filmach z Wielkiej kolekcji filmowej klasyki

18/10/23
Cleo od piątej do siódmej, reż. Agnès Varda © Liliane de Kermadec
Zobacz „Saint Omer” w ramach Kina Konesera w sieci Helios Znamy program 14. AFF. „Pamięć” Michela Franco zamknie tegoroczną edycję

Dużą przewagą klasyki filmowej jest to, że napisano o niej tony książek i kilometry artykułów, nagrano mnóstwo materiałów, odbyto miliony rozmów. Piękno i powab jej eksplorowania polega na tym, że każda dekada przynosi nowe perspektywy, z których można spojrzeć na kanoniczne filmy, a podróż do przeszłości staje się ekscytującą przygodą. Odkrywanie na nowo filmowego „kiedyś”: tego zadania z polotem podejmuje się portal Pełna Sala, który na swoich łamach konsekwentnie prowadzi Projekt: Klasyka, by w jego ramach pisać o mniej i bardziej znanych pozycjach z kart historii kina.

W ich zestawieniach nie brakuje filmów z Wielkiej kolekcji filmowej klasyki – pakietu dzieł Agnès Vardy, Michaela Hanekego, Érica Rohmera, Oliviera Assayasa, Jeana Eustacha, Claire Denis oraz innych mistrzyń i mistrzów europejskiego kina, które zadebiutowały niedawno na Nowych Horyzontach VOD.

Przeglądaj Wielką kolekcję filmowej klasyki

Serdecznie polecamy Wam lekturę tekstów pisanych przez zapalonych kinomanów i kinomanki z Pełnej Sali – oprócz błyskotliwych opisów filmów z kolekcji znajdziecie tam przegląd  pereł światowego kina, które warto dla siebie odkryć.

Sprawdź Projekt: Klasyka

Dziś serdecznie polecamy, by zacząć od lektury miniatury Pawła Tesznara poświęconej Cleo od piątej do siódmej Agnès Vardy, której osiem filmów (w tym owo arcydzieło Nowej Fali), znalazło się w kolekcji klasyki na NH VOD. Autor pisze:

Ta egzystencjalna medytacja nad śmiertelnością i sensem życia zbudowana została na ciągłych kontrastach. Młoda kobieta w fantazyjnym kapeluszu i boa to osoba bardzo samotna, choć ciągle wśród ludzi. Prezentuje mieszaninę próżności i niepokoju, ciekawości i strachu. Piękno i młodość zestawione zostają ze świadomością przemijania i skandalem śmierci — jak to ma miejsce na migającym gdzieś w tle obrazie Hansa Baldunga Griena Śmierć i dziewczyna, który to cykl był kluczową inspiracją dla Vardy.

Pełną wersję tekstu możecie przeczytać na Pełnej Sali; a sam film – zajmujący wysokie 14. miejsce na liście 100 najlepszych dzieł wszech czasów według magazynu „Sight & Sound” – można zobaczyć na NH VOD.

Oglądaj Cleo od piątej do siódmej


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Wielka kolekcja filmowej klasyki ekskluzywnie na Nowych Horyzontach VOD 13/10/23
Nowe Horyzonty VOD Klasyka na każdą porę roku – oglądaj filmy Rohmera z NH VOD i Pełną Salą 26/10/23
Nowe Horyzonty VOD Zobacz „Królestwo: Exodus” online. Arcydzieło von Triera dostępne na NH VOD 27/10/23
Dystrybucja „Disco Boy” już w kinach. Zobacz fascynującą podróż do jądra ciemności 6/10/23

Newsletter

OK