English

Zobacz „Królestwo: Exodus” online. Arcydzieło von Triera dostępne na NH VOD

27/10/23
Królestwo: Exodus, reż. Lars von Trier
Znamy program 14. AFF. „Pamięć” Michela Franco zamknie tegoroczną edycję „Niedźwiedzie nie istnieją” Jafara Panahiego w kinach od 1 grudnia

Cukierek albo psikus? Gdzie tam. Na Halloweenowy weekend mamy znacznie lepszą propozycję. Upiorny dom zamieniamy na wielki szpital pełen strachów, w miejsce niemrawych duchów wstawiamy feerię postaci nie z tej ziemi, a zamiast popkulturowych schematów, zużytych do granic możliwości, proponujemy niecodzienne, świeże, piekielnie dobre pomysły. 

Dziś na platformie Nowe Horyzonty VOD debiutuje ostatnia część kultowego serialu w reżyserii Larsa von Triera. Królestwo: Exodus można zobaczyć wyłącznie na NH VOD. Tę wyjątkową premierę przygotowaliśmy dzięki współpracy z Gutek Film.

oglądaj Królestwo: Exodus na NH VOD

Królestwo: Exodus, czyli (skuteczne) wywoływanie duchów

Lars Von Trier powraca do źródła. Kiedy w latach 90. przystępował do realizacji Królestwa, miniserialu dla telewizji duńskiej, planował stworzenie cyklu w trzech odsłonach. Realizację wstrzymano po dwóch seriach, a nigdy nieukończony sezon trzeci przeszedł w sferę mitu. Utopijna próba wywołania tego formatu z telewizyjnych zaświatów i domknięcie pewnego rozpoczętego przedsięwzięcia stała się zatem wydarzeniem. W Królestwo: Exodus, po dwudziestu pięciu latach od wydarzeń z oryginalnych serii, znowu trafiamy do nawiedzonego szpitala w centrum Kopenhagi, i jak się okazuje, niewiele się zmieniło: lunatyczka Karen łączy siły z personelem oddziału, by stawić opór mocom piekielnym, syn doktora Helmera przejmuje schedę po ojcu, a w szpitalnych podziemiach żarliwe dyskusje toczy tajne bractwo Anonimowych Szwedów.

Von Trier zachowuje podlany cynicznym sosem humor, warstwę wizualną odmalowaną w sepiowych barwach, ale i całą strukturę konceptualną pierwszego Królestwa – miesza porządek świata żywych ze światem umarłych, a jako budulca konsekwentnie używa popkulturowych prefabrykatów i karykaturuje je do granic absurdu. Jest tu zarazem obecny wymiar autotematyczny i metatekstowy, symboliczne zwieńczenie całej kariery i pożegnanie samego autora. Być może nigdy wcześniej Lars von Trier nie był tak autorefleksyjny.

Jeszcze więcej Królestwa

Zanim wyruszycie w stronę Exodusu, na NH VOD można nadrobić także dwie pierwsze części legendarnego Królestwa.

Królestwo I

Królestwo II

Jak wkroczyć do Królestwa?

Dostęp do jednego sezonu Królestwa kosztuje 19,90 zł. Od momentu rozpoczęcia odtwarzania wybranego odcinka, pozostaje 48 godzin na dokończenie oglądania (tylko danego odcinka, nie całego sezonu). Odcinki w ramach sezonu można oglądać w dowolnej kolejności.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Klasyka na każdą porę roku – oglądaj filmy Rohmera z NH VOD i Pełną Salą 26/10/23
Polecamy Projekt: Klasyka! Pełna Sala o filmach z Wielkiej kolekcji filmowej klasyki 18/10/23
Dystrybucja Zobacz przeboje 23. NH w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego 8/11/23
Nowe Horyzonty VOD Wielka kolekcja filmowej klasyki ekskluzywnie na Nowych Horyzontach VOD 13/10/23

Newsletter

OK