English

Klasyka na każdą porę roku – oglądaj filmy Rohmera z NH VOD i Pełną Salą

26/10/23
Jesienna opowieść, reż. Éric Rohmer
Znamy program 14. AFF. „Pamięć” Michela Franco zamknie tegoroczną edycję „Niedźwiedzie nie istnieją” Jafara Panahiego w kinach od 1 grudnia

Jesień na pełnej wkroczyła do naszych domów: jesteśmy pewni, że w Waszych czterech kątach królują już dynie i koce, a za oknami majaczy świat przysłonięty mgłą. To doskonała pora, by wreszcie wygrzebać z szuflad watch listy i zacząć nadrabiać (lub odświeżać) klasykę kina. Wraz z Pełną Salą przychodzimy z pomocą i zachętą, by robić to z Nowymi Horyzontami VOD, gdzie od jakiegoś czasu gości piękna paczka słynnych europejskich filmów.

Pełna Sala dostarcza za to przewodnik po świecie historii kina – ich Projekt: Klasyka to kinofilski zbiór wspaniałych treści, pisanych przez zaangażowanych kinomanów i kinomanki. Na najbliższy czas proponujemy, by z okazji zmiany warty na dworze, świętować filmowo jesień wraz z Érikiem Rohmerem i jego przypowieściami. Na platformie znajdziecie wszystkie cztery filmy z cyklu Opowieści czterech pór roku, w tym Jesienną opowieść.

Oglądaj na NH VOD

W zestawieniu najlepszych filmów roku 1992 znalazła się z kolei Opowieść zimowa, o której Mateusz Marcin Mróz pisze tak:

Temat cykliczności, przemijania i odradzania się na nowo zapowiada już prolog filmu, w trakcie którego poznajemy główną bohaterkę przeżywającą romans podczas wakacji na francuskim wybrzeżu. Bohaterowie rozstają się i w wyniku przykrego zbiegu okoliczności nie są w stanie ponownie nawiązać kontaktu. Jak często u Rohmera, letni czas podkreśla młodość bohaterów, ich niedojrzałość, a jednocześnie pragnienie życia i poszukiwanie szczęścia. Jasne, ciepłe kadry przywołują szczęśliwe i beztroskie chwile. Kiedy powracamy ponurą, chłodną, zimową porą do Félicie po upływie pięciu lat od wydarzeń prologu, jest matką samotnie wychowującą córkę. Pracuje w zakładzie fryzjerskim i wciąż mieszka ze swoją mamą w Paryżu. Żyje nadzieją ponownego spotkania z utraconym kochankiem. W tę melodramatyczną tkankę wplata Rohmer tematy religijności i wiary, teorii i doświadczenia, przeznaczenia i przypadku, wolnej woli i determinizmu.

Czytaj więcej

Przypominamy, że na Wielką kolekcję klasyki filmowej składają się 33 filmy europejskich mistrzów i mistrzyń, zaś na portalu pelnasala.pl możecie przeczytać całe mnóstwo tekstów poświęconych historii kina, spiętych pod hasłem Projekt: Klasyka.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Zobacz „Królestwo: Exodus” online. Arcydzieło von Triera dostępne na NH VOD 27/10/23
Polecamy Projekt: Klasyka! Pełna Sala o filmach z Wielkiej kolekcji filmowej klasyki 18/10/23
Nowe Horyzonty VOD Wielka kolekcja filmowej klasyki ekskluzywnie na Nowych Horyzontach VOD 13/10/23
Dystrybucja Zobacz przeboje 23. NH w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego 8/11/23

Newsletter

OK