English

„Przebłyski piękna” na wyciągnięcie ręki

2/08/22
Lost Lost Lost, reż. Jonas Mekas
Zobacz zwycięskie filmy online Zobacz filmy Agnieszki Holland online

Wiemy – i sami wyznajemy tę filozofię – że kino ma dla wszystkich nowohoryzontowiczek i nowohoryzontowiczów wyjątkowy status. Ale w przypadku Jonasa Mekasa można (a nawet należy) być wobec niego mniej dogmatycznym. Bo czy nie ma lepszego miejsca na oglądanie home videos niż nasz własny dom?

Podczas wirtualnej odsłony Nowych Horyzontów można obejrzeć cztery filmy bohatera tegorocznej retrospektywy, mistrza awangardy i filmowej diarystyki:

Wspomnienia z podróży do Litwy

Lost Lost Lost

List z Greenpointu

Ścinki z życia szczęśliwego człowieka

A wieczorem (albo rano, pora dowolna), zasiąść do świetnej książki Andrzeja Pitrusa poświęconej artyście. Wspaniałe słowa napisała o niej Sara Nowicka na łamach Final Girls: „Przebłyski piękna” wychodzą z miłości i moim zdaniem właśnie tak (a może nawet, bardziej radykalnie, tylko tak) powinno się pisać o kinie.

Książkę możecie kupić w naszym sklepie internetowym.

Kup książkę „Przebłyski piękna. Spotkania z Jonasem Mekasem”

Jej patronem medialnym nieprzypadkowo został Spoilermaster – już w najbliższy piątek, 5 sierpnia, Michał Oleszczyk wróci z urlopu, by opowiedzieć Wam o tym nowojorskim artyście w kolejnym odcinku swojego podcastu. Stay tuned and watch Jonas Mekas!

22. MFF Nowe Horyzonty online czekają na Was jeszcze do 7 sierpnia. W programie znalazło się ponad 100 wyjątkowych tytułów!

Zaproś festiwal do swojego domu

* * *

Wszystkie wydarzenia związane z retrospektywą twórczości Janasa Mekasa organizowane są w ramach międzynarodowych obchodów setnej rocznicy urodzin artysty Jonas Mekas 100!, prowadzonych pod auspicjami Litewskiego Instytutu Kultury oraz Estate of Jonas Mekas, we współpracy z licznymi organizacjami i instytucjami kultury na całym świecie. Litewski Instytut Kultury i Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce są partnerami wrocławskiej retrospektywy.

 


czytaj także
Program Niedziela na Nowych Horyzontach 31/07/22
News Dodatkowy seans „Do piątku, Robinsonie” 31/07/22
News Ostatni weekend z NH online. Zobacz TOP 5 najpopularniejszych filmów 5/08/22
News Wygraj Miłość od mydlarni 4 Szpaki 5/08/22

Newsletter

OK