English

Zobacz zwycięskie filmy online

1/08/22
107 matek, reż. Péter Kerekesa
Dodatkowy seans „Do piątku, Robinsonie” „Przebłyski piękna” na wyciągnięcie ręki

Stacjonarna część festiwalu dobiegła końca, ale nie martwcie się! Wciąż jesteśmy na ekranach Waszych komputerów, telewizorów i innych urządzeń. Jeszcze do 7 sierpnia możecie zaprosić Nowe Horyzonty do swoich domów. 

W programie online’owej odsłony wydarzenia znalazło się ponad 100 znakomitych filmów, w tym tegoroczni laureaci festiwalowych nagród.

Grand Prix i Nagroda Publiczności

Na dobry początek tygodnia polecamy seanse Do piątku, Robinsonie Mitry Farahani oraz 107 matek Pétera Kerekesa, odpowiednio: laureata Grand Prix oraz zdobywcy Nagrody Publiczności.

Obserwując relację Ebrahima Golestana oraz Jean-Luka Godarda, dwóch tytanów Nowej Fali (irańskiej i francuskiej), reżyserka Do piątku, Robinsonie nie tylko kreśli niecodzienny portret mistrzów kina, ale stawia też intrygujące pytania o pokoleniowe doświadczenie, egzystencjalne wybory i wnioski, jakie z własnych biografii wyciągają rewolucjoniści. Z kolei Péter Kerekes, ukazując codzienne życie kobiet osadzonych w odeskim więzieniu, buduje zwięzłą, mocną narrację – przedstawia portret kobiet pod presją, analizuje ich los, jednocześnie zadając pytanie o rolę mężczyzn.

Podczas edycji online możecie zobaczyć też wyróżnione w Konkursie Afterwater Danego Komljena, czyli – jak określiła to Małgorzata Sadowska – „piękną, migotliwą i kojącą filmową utopię”. 

Krótko: to są świetne filmy

Nowohoryzontowa Shortlista od lat daje dowody na to, że krótka forma bardzo często sprzyja wielkim talentom, a twórczynie i twórcy krótkometrażowych filmów potrafią w niebanalny sposób ująć esencję otaczającego nas świata. Potwierdzenie tej tezy znajdziecie w filmach Gruby melon Kingi Pudełek – laureatki stypendium Shortlisty oraz w Sperm Obsession, której współautor, Piotr Michalski, jest zdobywcą Nagrody im. Zuzanny Jagody Kolskiej. Oba tytuły możecie obejrzeć w ramach Nowych Horyzontów online.

Sprawdź pełny program online


czytaj także
Program Niedziela na Nowych Horyzontach 31/07/22
Program Sobota na Nowych Horyzontach 30/07/22
News „Do piątku, Robinsonie” Mitry Farahani zdobywcą Grand Prix 22. NH 30/07/22
Program Arsenał dziś zamknięty 30/07/22

Newsletter

OK