English

Dodatkowy seans „Do piątku, Robinsonie”

31/07/22
Do piątku, Robinsonie, reż. Mitra Farahani
„Do piątku, Robinsonie” Mitry Farahani zdobywcą Grand Prix 22. NH Zobacz zwycięskie filmy online

Mamy dobrą wiadomość na osłodę ostatniego dnia stacjonarnej części festiwalu. W programie znalazł się dodatkowy seans tegorocznego laureata Grand Prix – film Do piątku, Robinsonie będziecie mogły i mogli zobaczyć jeszcze dziś o godz. 19:15. Zachęcamy do zakupu biletów i rezerwacji miejsc w ramach karnetów/akredytacji.

Kup bilet

W związku z wprowadzeniem dodatkowego pokazu filmu Mitry Farahani, nastąpiła niewielka zmiana związana z seansem zdobywcy Nagrody Publiczności: 107 matek wyświetlimy o godz. 18:45 równocześnie w salach numer 4 i 6 (Kino Nowe Horyzonty), zamiast w sali numer 7.

Więcej o filmie Do piątku, Robinsonie

Inspiracją dla tej filmowej rozmowy był wiersz Pasoliniego Jestem siłą pochodzącą z przeszłości. Te słowa świetnie definiują bohaterów: dwóch tytanów Nowej Fali (irańskiej i francuskiej). Choć ich artystyczne ścieżki biegły blisko siebie, kończący właśnie sto lat reżyser i pisarz Ebrahim Golestan oraz 91-letni mistrz kina Jean-Luc Godard nigdy się nie spotkali. Dopiero Mitra Farahani zaaranżowała rozmowę tych intelektualistów, aktywistów, twórców, którzy zrewolucjonizowali medium. Żyjący w Sussex Golestan i mieszkający w Szwajcarii Godard przez 29 tygodni prowadzili korespondencję, a reżyserka, krążąc od domu do domu, odegrała rolę posłańca. W błyskotliwym i na swój sposób zuchwałym dokumentalnym eseju Farahani kreśli portrety „proroków z gniewnych lat”, mierzących się ze śmiercią i słabością ciała, wciąż jednak niezwykle przenikliwych i dowcipnych. Czasem ukazują się nam oni tylko jako cienie, czasem oglądamy ich na zdjęciach ze szpitala. Tu Golestan ucina sobie drzemkę, tam Godard prasuje ubrania. Rejestrując ich otoczenie (pałac Golestana, chatkę Godarda) i styl życia, Farahani stawia intrygujące pytania o pokoleniowe doświadczenie, egzystencjalne wybory i wnioski, jakie z własnych biografii wyciągają rewolucjoniści.  (autorka opisu: Małgorzata Sadowska)


czytaj także
Program Niedziela na Nowych Horyzontach 31/07/22
Program Sobota na Nowych Horyzontach 30/07/22
Program Arsenał dziś zamknięty 30/07/22
News Kino Nowe Horyzonty przez co najmniej dziesięć kolejnych lat we Wrocławiu 30/07/22

Newsletter

OK