English

Nowości z festiwalu w Cannes w programie 22. Nowych Horyzontów

31/05/22
Pięć diabłów, reż. Léa Mysius
Nagrodzony Złotą Palmą „Triangle of Sadness” w programie Nowych Horyzontów Uśmiech, Nowe Horyzonty. Zostań fotografką/fotografem festiwalu

Dobrych wiadomości z Cannes ciąg dalszy. Ledwie w sobotę informowaliśmy o tym, że w trakcie 22. Nowych Horyzontów będzie można zobaczyć – po raz pierwszy w Polsce – Triangle of Sadness, tegorocznego zdobywcę Złotej Plamy, a już dziś mamy przyjemność pochwalić się kolejnymi trzema tytułami, które trafią do Wrocławia prosto z canneńskich ekranów. 

Podczas nadchodzącej edycji Nowych Horyzontów zaprezentujemy Prześwietlenie (R.M.N.) – najnowsze dzieło mistrza rumuńskiego kina, Cristiana Mungiu; Holy Spider w reżyserii Alego Abbasiego, z nagrodzoną w Cannes Zar Amir Ebrahimi w głównej roli; a także Pięć diabłów Léi Mysius, nowy film autorki Avy i scenarzystki Portretu kobiety w ogniu oraz Paryża, 13 dzielnicy. W trakcie 22. NH zaprezentujemy również Blisko Lukasa Dhonta (Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes) oraz Godland Hlynura Pálmasona (prezentowane w canneńskiej sekcji Un Certain Regard).

Na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy od 21 do 31 lipca, tradycyjnie do Wrocławia. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, trwać będzie część online’owa wydarzenia. Jeszcze do 23 czerwca w sprzedaży dostępne są karnety na stacjonarną odsłonę festiwalu.

Kup karnet

Prześwietlenie, reż. Cristian Mungiu

Cristian Mungiu (Złota Palma za 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni) rozlicza się ze współczesną ksenofobią w błyskotliwym, precyzyjnie skonstruowanym Prześwietleniu. Opowieść o robotniku, który wraca z Niemiec do prowincjonalnego transylwańskiego miasteczka, prowokuje i skrzy się czarnym humorem. Mungiu demaskuje demony naszej części Europy, prześwietla ludzkie uprzedzenia i ślepą wierność wyimaginowanym wartościom, nie mając litości dla zaściankowości i nietolerancji. Dystrybucja: Gutek Film.

Holy Spider, reż. Ali Abbasi

Holy Spider Alego Abbasiego był najgorętszym tytułem tegorocznego festiwalu w Cannes. Mroczny, trzymający w napięciu, ostry jak brzytwa thriller twórcy pamiętnej Granicy demaskuje religijny fanatyzm. Abbasi przedstawia opartą na faktach historię śledztwa dziennikarki, dotyczącego seryjnego zabójcy pracownic seksualnych. To nie tylko genialnie skonstruowane kino gatunkowe, lecz również mocny komentarz polityczny (film nie mógł powstać w Iranie, został sfinansowany za europejskie pieniądze). W roli głównej fenomenalna, nagrodzona w Cannes Zar Amir Ebrahimi. Dystrybucja: Gutek Film.

Pięć diabłów, reż. Léa Mysius

Pięć diabłów to elektryzująca historia miłosnego czworokąta, która łączy elementy tajemniczego melodramatu, thrillera parapsychologicznego i magnetycznego coming of age. To magnetyczna, pięknie nakręcona opowieść o miłości i pożądaniu oraz współczesnych czarach, które przywracają duchy przeszłości. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

 

To jeszcze nie wszystkie nowości z Cannes, które znajdą się w programie tegorocznego festiwalu – pełny program ujawnimy 5 lipca. Większość canneńskich tytułów znajdzie się w sekcji Pokazy Galowe, objętej patronatem przez mBank, z którym mamy przyjemność współpracować już od kilku lat


czytaj także
Ogłoszenie Małgorzata Sadowska i Ewa Szabłowska dyrektorkami artystycznymi festiwalu 2/06/22
Wywiad Jest wiele historii do opowiedzenia. Rozmowa z dyrektorkami artystycznymi 2/06/22
News W kontakcie z „teraz”? – relacja z 75. festiwalu w Cannes 27/05/22
Ogłoszenie Ostatnie dni naboru na wolontariat. Dołącz do zespołu Nowych Horyzontów! 27/05/22

Newsletter

OK