English

Amirpour, Dupieux, Strickland, czyli Nocne Szaleństwo na Nowych Horyzontach

5/05/22
Mona Lisa i krwawy księżyc, reż. Ana Lily Amirpour
Trwa nabór zgłoszeń na 6. forum koprodukcyjne Kino Dzieci Industry Ostanie dni naborów na Polish Days i Studio Nowe Horyzonty+ – zgłoś się!

Mordercze opony, żądne krwi kurtki, oślizgli dusiciele, wilkołaki doświadczające trudów dorastania – to tylko kilka postaci, które do tej pory znalazły się w bogatej galerii bohaterek i bohaterów prowadzących nas przez nowohoryzontowe Midnight Movies. W tym roku do tego grona dołączą m.in. kucharze uskuteczniający „dźwiękowe gotowanie”, superbohaterka w towarzystwie właściciela disco-samochodu oraz pewien wiecznie niezaspokojony informatyk. Zapnijcie pasy i weźcie głęboki oddech: sekcja Nocne Szaleństwo ponownie zagości w programie Nowych Horyzontów. 

Już w lipcu zaprezentujemy wybór najlepszych filmów dekonstruujących schematy kina gatunkowego, bawiących się konwencjami, zaskakujących i przekraczających (wszelkie) granice.

Na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy w dniach 21-31 lipca (część stacjonarna), o tydzień dłużej, do 7 sierpnia, trwać będzie online’owa odsłona wydarzenia. Trwa sprzedaż karnetów na stacjonarną część festiwalu.

Kup karnet

Królowe i królowie szaleństwa: Amirpour, Dupieux, Strickland

W tegorocznym programie Nocnego Szaleństwa znajdą się nowe filmy ulubieńców festiwalowej publiczności. Ana Lily Amirpour, autorka O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu, ponownie zabierze nas w podróż przez ciemne zaułki miasta. W swoim najnowszym filmie – Mona Lisa i krwawy księżyc (Mona Lisa nad the Blood Moon) – opowiada o nocnej odysei Mony Lee (w tej roli Jeon Jong-seo znana z Płomieni Lee Chang-donga), która dzięki swoim nadzwyczajnym „superbohaterskim” umiejętnościom ucieka z zakładu psychiatrycznego. Przemierzając Nowy Orlean, spotyka m.in. przedsiębiorczą striptizerkę Bonnie (Kate Hudson) oraz dilera narkotyków i właściciela niecodziennego disco-samochodu. Z pomocą operatora Pawła Pogorzelskiego oraz wielokrotnie nagradzanej, rewelacyjnej ścieżki dźwiękowej Amirpour zanurza się w oświetlonym neonami świecie przemocy.

Wodzirejem Nocnego Szaleństwa ponownie będzie także Quentin Dupieux. Autor Morderczej opony oraz Deerskin tym razem – niczym Ulrich Seidl – sprawdza, jakiego rodzaju zło może czaić się w naszych piwnicach. Niewiarygodne, ale prawdziwe (Incredible But True) to historia Marie i Alaina, którzy odnajdują w swoim nowym domu tajemniczą dziurę w piwnicy. Według legendy, dzięki niej mogą spełnić swoje najskrytsze pragnienia. Jak na Dupieux przystało, odkrycie okaże się tyleż piękne, co zwodnicze i groteskowe.

Peter Strickland (Duke of Burgundy. Reguły pożądaniaAtlas złaIn Fabric) po raz kolejny precyzyjnie łączy emocje, które wywołują u widzów szok i napady histerycznego śmiechu. Brytyjczyk niejako powraca do źródła i podobnie jak w znakomitym Berberian Sound Studio pokazuje (poza)ekranową siłę dźwięku. W Flux Gourmet, które trafi do programu Nocnego Szaleństwa, obserwujemy bowiem twórczość kulinarnego kolektywu, który w pełni poświęca się idei „dźwiękowego gotowania”, analizując odgłosy wydawane przez najróżniejsze artykuły spożywcze. Ten niecodzienny punkt wyjścia inicjuje trzymającą w napięciu, pełną nieoczywistego poczucia humoru historię, którą ogląda się jak najlepsze thrillery.

Nocne Szaleństwo zagwarantuje również Alain Guiraudie, autor Nieznajomego nad jeziorem oraz W pionie. Mistrz olimpijski w art house’owej jeździe po bandzie udowadnia, że wciąż jest w świetnej formie. Jego Nobody’s Hero to jedyny w swoim rodzaju miks klasycznej komedii, hedonistycznego traktatu filozoficznego i bezwstydnego soft-porno. W menu: pewien niezaspokojony informatyk, atak terrorystyczny i niecodzienne propozycje na rozwiązanie ważkich społecznie tematów.

To nie koniec propozycji na nowohoryzontowe Nocne Szaleństwo – kolejne tytuły z sekcji ujawnimy już wkrótce.

Pełny program festiwalu ujawnimy 5 lipca.


czytaj także
Ogłoszenie Rusza nabór na wolontariat 22. MFF Nowe Horyzonty. Zgłoś się! 10/05/22
Dystrybucja List miłosny do lepszych czasów. Zobacz zwiastun „Małej mamy” 29/04/22
Program Kierunek: przygoda z filmem. Kino Dzieci na 22. Nowych Horyzontach 12/05/22
Dystrybucja Rodzic, czyli przyjaciel? Pokazy specjalne „Małej mamy” 12/05/22

Newsletter

OK