English

Na horyzoncie: Korea. Zobacz nowości na NH VOD

5/11/21
Minari, reż. Lee Isaac Chung
„Lux Æterna” Gaspara Noé od dziś online – wyłącznie na NH VOD Obok tego filmu nie można przejść obojętnie. Zobacz „Annette” na NH VOD

Najbardziej czuły film z tegorocznego zestawu oscarowego – Minari w reżyserii Lee Isaaca Chunga, czyli portret rodziny imigrantów próbujących znaleźć swoje miejsce w Stanach Zjednoczonych, trafił dziś na Nowe Horyzonty VOD. 

Wtórują mu dwa filmy koreańskie z programu festiwalu: Przeprowadzka w reżyserii Dan-bi Yoon (20. edycja NH) i Cichy sen Zhanga Lu (17. edycja NH). 

Minari, reż. Lee Isaac Chung

Tytuł tej zaskakującej i zawadiackiej, a jednocześnie subtelnej i pełnej humoru opowieści nawiązuje do niezwykle wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które potrafi wyrosnąć w nawet najbardziej niecodziennych warunkach. W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza się z rodziną z Kalifornii do (pozornie) sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny są pełni wątpliwości, ale sytuacja komplikuje się dopiero, gdy do ich skromnego domu wprowadza się charakterna babcia z Korei (nagrodzona Oscarem Yuh-Jung Youn). Minari to bezapelacyjny zwycięzca MFF Sundance 2019 (Nagroda Publiczności i Nagroda Główna Jury). Film był nominowany do Oscarów w aż sześciu kategoriach, jest laureatem Złotego Globu dla najlepszego filmu zagranicznego.

Przeprowadzka, reż. Dan-bi Yoon

Trzy pokolenia pod jednym dachem: dzieci, ojciec i dziadek. To ostatnie takie wakacje tej rodziny, podczas których wszyscy będą dzielić ze sobą chwile beztroski, złość, rozczarowania i momenty bliskości. Koreańska reżyserka Yoon Dan-bi, podążając śladem mistrzów w portretowaniu złożonych, rodzinnych relacji – jak Yasujirô Ozu czy Hirokazu Kore-eda – kreśli szczegółową mapę uczuć i zależności. Choć odnajdziemy tu wiele cech wspólnych z dziełami klasyków, to Dan-bi udaje się wypracować własny, wyraźny charakter pisma. Reżyserka celebruje chwile bycia razem, wspólne obiady i pracę w ogrodzie, a jednocześnie pokazuje, jak ważne jest podążanie własnymi ścieżkami.

Cichy sen, reż. Zhang Lu

Cichy sen to opowieść o Ye-ri – Koreance, która większość swojego życia spędziła w Chinach. Po śmierci matki wraca jednak do Seulu, gdzie będzie musiała zajmować się niepełnosprawnym ojcem i przejąć rodzinny bar. Zhang Lu to ekspert od portretowania złożonych historii Koreańczyków, rzuconych przez los z dala od ich ojczystego kraju i choć początek tej historii nie brzmi najweselej, reżyser ponownie udowadnia, że nawet z najbardziej skomplikowanych sytuacji potrafi wydobyć sporą dawkę nieoczywistego humoru.

Sprawdź pełną ofertę Nowych Horyzontów VOD


czytaj także
Wydarzenie Arcydzieła Jonasa Mekasa w programie 12. American Film Festival 4/11/21
Nowe Horyzonty VOD Zobacz „Niefortunny numerek lub szalone porno” | wyłącznie na NH VOD 26/10/21
Dystrybucja „DAU. Natasza” od dziś w polskich kinach 18/11/21
Nowe Horyzonty VOD Z AFF prosto na NH VOD. Zobacz premierowo „Lekcje języka” 18/11/21

Newsletter

OK