English

„DAU. Natasza” od dziś w polskich kinach

18/11/21
DAU. Natasza, reż. Ilja Chrżanowski i Jekaterina Oertel
Arcydzieła Jonasa Mekasa w programie 12. American Film Festival Napisz lub nagraj recenzję i weź udział w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka

Film jednocześnie monumentalny i intymny, w którym inscenizacyjny rozmach został sprawnie połączony z wiwisekcją jednostki wtłoczonej w tryby totalitarnej machiny. Od dziś w polskich kinach można oglądać nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem na ubiegłorocznym Berlinale DAU. Nataszę w reżyserii Ilji Chrżanowskiego i Jekateriny Oertel.

Wstrząsająca, transowa Natasza opowiada o samotnej kierowniczce kantyny w zamkniętym mieście-instytucie. Kamera jest jak szpicel, który nie spuszcza oka z Nataszy, kiedy ta wydaje obiady, flirtuje, uprawia seks czy też pijana szarpie się z młodą pomocnicą. Zupełnie nieświadoma, że jej banalne marzenia o miłości i drobne oszustwa w pracy stanowią pożywkę dla bezwzględnej totalitarnej władzy. DAU skrupulatnie odsłania jej mielące powoli i bezwzględnie mechanizmy.

Na potrzeby filmu na terenie nieczynnego kompleksu wodnego w Charkowie zostało wybudowane miasto-instytut, w którym twórcy zamknęli na wiele miesięcy ochotników: naturszczyków i aktorów. Całość zaś rozrosła się w radykalny, kontrowersyjny eksperyment z pogranicza kina, sztuk wizualnych, psychodramy i nauk społecznych. Natasza to pierwsza (a powstało ich w sumie kilkanaście!) część monumentalnego dzieła Ilji Chrżanowskiego, która jest wprowadzeniem w skonstruowany z niebywałym rozmachem świat DAU.

Może szokować, ale to nie o prowokowanie kontrowersji w nim chodzi – to ambitna do granic nadużycia próba zbadania totalitarnego ujarzmienia na poziomie ciała, dla której ZSRR to laboratorium, ale nie horyzont.

Tomasz Raczkowski, Film.org.pl

Kocham z całego serca, prawdopodobnie nie ma wad.

Marcin Prymas, Pełna Sala

Sprawdź godziny seansów i kup bilet na pokaz w swoim mieście

Pojedyncze seanse

  • Kalisz: Centrum, 29 listopada, godz. 19:00
  • Koszalin: Kryterium, 30 listopada, godz. 18:00
  • Radom: Elektrownia, 22 listopada, godz. 20:00
  • Słubice: Smok, 20 listopada, godz. 20:00

czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Z AFF prosto na NH VOD. Zobacz premierowo „Lekcje języka” 18/11/21
Nowe Horyzonty VOD Obok tego filmu nie można przejść obojętnie. Zobacz „Annette” na NH VOD 12/11/21
Nowe Horyzonty VOD Mistrzowski portret świata na krawędzi. Zobacz „Notturno” na NH VOD 26/11/21
Dystrybucja Szeherezada spotyka Szekspira. „Noc królów” od 3 grudnia na ekranach kin 1/12/21

Newsletter

OK