English

Szeherezada spotyka Szekspira. „Noc królów” od 3 grudnia na ekranach kin

1/12/21
Noc królów, reż. Philippe Lacôte
Napisz lub nagraj recenzję i weź udział w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka To była królowa wśród kin. Poznaj historię słynnej „Feminy”

Fantazja Szeherezady, liryzm Szekspira, wyobraźnia Gabriela Garcii Márqueza, a wszystko to połączone w na wskroś współczesnej, politycznej opowieści o walce w strukturach władzy. W najbliższy piątek na ekranach polskich kin zadebiutuje Noc królów – najnowsze dzieło Philippe’a Lacôte’a, znakomitego reżysera z Wybrzeża Kości Słoniowej, który podbił serca europejskich widzów – w tym uczestniczek i uczestników festiwalu Nowe Horyzonty. Sprawdź godziny seansów w swoim ulubionym kinie (poniżej zamieszczamy listę kin).

Czym jest Noc królów?

Film-rytuał zapraszający do udziału w ceremonii, w której dramatyczną walkę o władzę wygrywa… poezja. Akcja przenosi nas do dusznego, przeludnionego, kipiącego od napięć labiryntu – więzienia La Maca w Abidżanie. To miejsce rządzące się własnym gangsterskim kodeksem i mające swoich władców, stojących na straży kruchej równowagi. Kiedy za kraty trafia Roman, rozstrzyga się właśnie kwestia sukcesji po tracącym siły Czarnobrodym. Na schedę po przywódcy czekają niczym hieny samozwańczy następcy, krwawa wojna gangów wisi w powietrzu. Żeby zyskać na czasie, Czarnobrody nakazuje Romanowi snuć nieprzerwanie przez całą noc opowieść. Bohaterem przenoszącej nas w świat mitów i magii historii jest wyrzutek i bandyta Zama.

Pod czerwonym księżycem wiszącym nad La Macą Szeherezada spotyka Szekspira, ale film Lacôte’a zanurzony jest przede wszystkim w lokalnych tradycjach (grioci) i osobistych przeżyciach (w La Maca osadzona była matka reżysera – opozycjonistka). Czerpiący z doświadczeń mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej realizm magiczny i polityczny łączy się w Nocy Królów w uniwersalny poemat o władzy, która bawi się zapałkami – życiem oddanych i naiwnych młodych ludzi. (Małgorzata Sadowska)

Lista kin, w których można zobaczyć Noc królów

Pojedyncze seanse


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Mistrzowski portret świata na krawędzi. Zobacz „Notturno” na NH VOD 26/11/21
Nowe Horyzonty VOD Z AFF prosto na NH VOD. Zobacz premierowo „Lekcje języka” 18/11/21
Dystrybucja „DAU. Natasza” od dziś w polskich kinach 18/11/21
Ogłoszenie Nowe Horyzonty VOD pod choinkę. Sprezentuj bliskim świąteczny voucher 15/12/21

Newsletter

OK