English

Portrety kobiet w ogniu – premiery na NH VOD

1/10/21
Petra, reż. Jaime Rosales
Sorrentino, Ozon, Garrel: kolejne tytuły mistrzów dostępne na NH VOD Najlepsza impreza i to bez wychodzenia spod koca. Sprawdź nowości na NH VOD

Dzisiejsze piątkowe premiery dedykujemy wszystkim walczącym o siebie kobietom. Na Nowe Horyzonty VOD trafiły cztery filmy, których bohaterki negocjują, przecierają szlaki, odmawiają poddania się patriarchatowi, przetasowują tradycje i eksplorują własne możliwości. Ich portrety są przejmujące, brawurowe, czasem dają nadzieję. 

Od dziś na platformie możecie oglądać:

Początek, reż. Dea Kulumbegashvili

W swoim debiucie Dea Kulumbegashvili eksploruje kwestie obcości we wspólnocie, własnym domu, ale i własnym ciele. Bohaterka zamknięta w czterech ścianach domu, ograniczona przez restrykcyjne reguły życia we wspólnocie Świadków Jehowy, pracowicie poszerza granice swojej wewnętrznej wolności, czyniąc Początek jednym z najbardziej prowokacyjnych i dojrzałych debiutów ostatnich lat. W pojemnym, inspirowanym kinem Carlosa Reygadasa (producent wykonawczy), Chantal Akerman i Michaela Hanekego filmie gruzińska reżyserka gra atmosferą terroru i sięgając po religijny wątek męczeństwa, bada granice poświęcenia. Zrealizowany w ograniczającym ekranową przestrzeń formacie 1:3 Początek umiejętnie wykorzystuje napięcie między tym, co w kadrze, a tym, co poza nim – i chodzi tu zarówno o ludzkie, jak i boskie interwencje. 

Opowieść o trzech siostrach, reż. Emin Alper

Akcja filmu jednego z najciekawszych tureckich reżyserów, Emina Alpera rozgrywa się w niewielkiej wiosce w środkowej Anatolii. Zgodnie z lokalną tradycją zwaną besleme, w nadziei na lepsze życie, każda z córek zostaje „zaadoptowana” przez zamożniejsze rodziny, stając się dla nich kimś w rodzaju służącej. Z uwagi na nieprzewidziane okoliczności Reyhan, Havva oraz Nurhan muszą jednak wrócić w rodzinne strony pod opiekę sędziwego ojca. Kiedy okazuje się, że ta pierwsza jest w ciąży, Şevket aranżuje szybki ślub z pasterzem z wioski. Havva zmuszona zostaje do powrotu po śmierci jej przybranego brata. Nurhan z kolei odwozi jej drugi „ojciec”, wyraźnie rozczarowany postawą dziewczyny. To pierwszy moment od lat, kiedy siostry ponownie się spotykają. Dynamika skomplikowanych rodzinnych relacji, kobieca i męska perspektywa, społeczne nierówności, wreszcie potęga oraz surowe piękno otaczającej natury to tematy, które wybrzmiewają u Alpera wyjątkowo wyraźnie.

Petra, reż. Jaime Rosales

Tytułowa bohaterka, Petra, nigdy nie poznała swego ojca, a jego tożsamość była przed nią ukrywana. Dopiero po śmierci matki dziewczyna postanawia uzupełnić tę lukę w swojej historii i wyrusza na poszukiwania. Gdy trafia do pracowni sławnego artysty, musi zmierzyć się nie tylko z potencjalną prawdą, lecz także ze skomplikowanymi relacjami rodzinnymi, które zastaje w jego domu. Na jaw wychodzą szokujące rodzinne tajemnice... A im dłużej tam przebywa, tym bardziej sytuacja zaczyna przypominać typową grecką tragedię. Film Jaime Rosalesa był prezentowany w sekcji Director’s Fortnight 71. MFF w Cannes. W roli głównej w filmie występuje gwiazda hiszpańskiego kina Bárbara Lennie, znana m.in. ze Skóry, w której żyję Pedro Almodóvara i Wszyscy wiedzą Asghara Farhadiego.

Viviane chce się rozwieść, reż. Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz

Pokazywana na festiwalu w Cannes, izraelska kandydatka do Oscara 2015 Viviane chce się rozwieść to przejmująca opowieść o walce kobiety o jej godność i niezależność we współczesnym Izraelu. Bohaterką tej historii jest Viviane Amsalem, która próbuje uzyskać rozwód ze swoim mężem Elizeuszem przed jedynym prawnym organem właściwym dla takich spraw w jej ojczyźnie – sądem rabinicznym. Kobieta i jej prawnik muszą zmierzyć się z bezkompromisową postawą Elizeusza, który ignoruje nawet zawiadomienia rabinów o zwołaniu. Kiedy w końcu nie będzie mógł wymigać się od przyjścia do sądu, wciąż uparcie odmówi przyznania żonie rozwodu, mimo że już od lat żyją w separacji. Zbliża się ostateczna rozprawa. Świadkowie zostają wezwani, procedury ciągną się, a Viviane nadal nie jest w stanie odzyskać utraconej godności. Viviane chce się rozwieść jest głosem w sprawie praw kobiet w Izraelu do samostanowienia i niezależności. Pełna emocji historia naświetla problem, o którym milczą media, zajęte doniesieniami wojennymi ze strefy konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Oferta platformy Nowe Horyzonty VOD


czytaj także
Wydarzenie Karnety na 12. AFF już w sprzedaży oraz wyjątkowy gość tegorocznej edycji 28/09/21
Wydarzenie Zobacz wszystkie stany kina na 12. American Film Festival. Kup karnet! 6/10/21
Dystrybucja „Niefortunny numerek lub szalone p*rno” w kinach 24/09/21
Dystrybucja „Notturno” w kinach od 15 października 11/10/21

Newsletter

OK