English

"Beat mrocznego miasta", czyli jak taniec może uratować świat

13/11/20
Beat mrocznego miasta, reż. TT The Artist
Weekend! Nocne Szaleństwo czas zacząć Niech żyje krótki metraż! Filmy z Shortlisty i American Shorts

To miasto kojarzone przede wszystkim z przestępczością i The Wire. Tymczasem Baltimore ma także mocną scenę elektroniczną. Jej wszystkie kolory możecie obejrzeć w filmie Beat mrocznego miasta – jednym z bardziej efektownych muzycznych dokumentów ostatnich lat. Film poleca redakcja newonce – portalu, który patronuje tegorocznej edycji Nowych Horyzontów i American Film Festival.

Nie wiemy, czy słowo dokument jest tu adekwatne. Przez godzinę oglądamy na ekranie obezwładniający kolaż inscenizowanych ujęć teledyskowych i archiwalnych fragmentów nagrań z baltimorskich imprez. Poziom choreografii jest tu tak wysoki, że macie wrażenie, jakbyście obcowali z filmem o tańcu.

Ciekawe, bo Baltimore do tej pory nie kojarzyliśmy z kolorową paradą radości, jaka przebija z kadrów Beatu mrocznego miasta. To raczej ponury moloch, gdzie zło wyziera z każdego mrocznego kąta. Taki stereotyp miasto otrzymało po premierze The Wire, ikonicznego już serialu HBO o wojnie pomiędzy lokalną policją a narkotykowym półświatkiem. Jeśli włodarze Baltimore chcieli tą produkcją zainwestować w promocję miasta pod kątem turystycznym, to trafili jak Zaza z Niemcami na Euro 2016. Ale i w rzeczywistości na tamtejszych rejonach nie jest kolorowo. Według CBS to trzecie najniebezpieczniejsze miasto w całej Ameryce, według Forbesa – siódme. Na tysiąc mieszkańców blisko 15 było w ostatnim roku ofiarami aktów przemocy. A zarazem to miasto silnie fabryczne, z rozwiniętym przemysłem hutniczym, chemicznym i elektromaszynowym. I gdzie tu rozwijać scenę muzyczną?

Właśnie tam – skoro kilkadziesiąt lat temu brytyjska muzyka alternatywna odnalazła swoją przystań w przemysłowym Manchesterze, a na początku lat zerowych najciekawsze rzeczy w polskiej niszy działy się w łódzkich klubach, to nic dziwnego, że właśnie takie fabryczne miasta przyciągają do siebie pierwiastek kulturotwórczy.

Pełna wersja artykułu dostępna jest na stronie portalu newonce.


czytaj także
Polecamy Zobacz zwiastun i dyskusję wokół filmu "Erotica 2022" 14/11/20
Program Nowe Horyzonty ekranowych ojców 14/11/20
Program Filmawka: zobacz najlepsze tytuły z konkursowej sekcji Spectrum 12/11/20
Program Sekcja Oslo/Reykjavik: sztuka dokumentu 14/11/20

Newsletter

OK