English

Specjalna edycja warsztatów A Sunday in the Country

6/06/20
American Film Festival 2020: od Sundance, przez Berlinale, do Wrocławia

Ze względu na ograniczenia w podróżowaniu, organizowane od 9 lat przez Europejską Akademię Filmową i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty warsztaty dla młodych krytyków A Sunday in the Country odbędą się w specjalnej formule. W tym roku w dniu 26 lipca (niedziela) zaprosimy wszystkich dotychczasowych uczestników do spotkania online.

Warsztaty mają na celu przybliżenie młodym profesjonalistom w dziedzinie dziennikarstwa filmowego doświadczeń i warunków zawodowych w innych krajach oraz pomóc w nawiązaniu międzynarodowych znajomości. Dotychczasowa formuła (kilkudniowe spotkanie młodych ludzi pod okiem eksperta w odosobnionym miejscu), która zakładała także wspólne gotowanie i dyskusję na żywo z filmowcami, w obecnych warunkach epidemicznych stała się niemożliwa.

Organizatorzy starają się wykorzystać zaistniałą sytuację do podsumowania i integracji uczestników poprzednich edycji za pomocą technologii internetowych.

Tak więc, około 100 osób, które brało udział w poprzednich zjazdach pod Wrocławiem (odbywających się w czasie festiwalu Nowe Horyzonty), spotka się w lipcową niedzielę online i porozmawia o zmianach, jakie nastąpiły w zawodzie krytyka w ciągu ostatnich lat oraz ostatnich miesięcy. Sytuacja pandemiczna w Europie spowodowała przestój w zawodach zawiązanych z kinem. Spotkanie może także skutkować wymianą pomocnych sugestii i rozwiązań, które praktykowane są w krajach, z których pochodzą uczestnicy (większość krajów Europy ze szczególnym udziałem Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Włoch, Rumunii, Węgier i Polski). Mamy też nadzieję, że "spotkanie po latach", będzie pozytywnie akcentowało zakończenie pandemii i powrót do kin. Specjalnym gościem A Sunday in the Country będzie Jan Komasa, którego film Sala samobójców 2. Hejter padł ofiarą ograniczeń spowodowanych epidemią covid-19. Kinowe pokazy filmu zostały wstrzymane dzień po premierze a festiwal Tribeca, na którym film miał mieć premierę międzynarodową, został odwołany. Rozmowa o konsekwencjach pandemii dla kariery Hejtera a także roli krytyki w pracy reżysera będzie jednym z punktów specjalnej edycji warsztatów.

Przy tej okazji Europejska Akademia Filmowa oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty pragną podziękować wszystkim instytucjom i organizacjom, które wspierały organizację warsztatów. Były to: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Austriackie Forum Kultury, Bułgarski Instytut Kultury, Czeskie Centrum, Duńskie Centrum Kultury, Delegacja Walonia-Bruksela, Ambaada Niderlandów, EUNIC, Węgierski Instytut Kultury, Instytut Francuski, Instytut Camões, Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Włoski Instytut Kultury i Goethe Institut w Krakowie, Instytuty Polskie w Berlinie i Tel Awiwie, Instituto de la Cinematografía y de las Artes Audiovisuales w Madrycie; srita.netblog.filmpolska.de, Kulturbrauerei e.V. oraz Kapitule Nagrody Krzystofa Mętraka dla młodych krytyków. 


czytaj także
Program Polska premiera "Sweat" Magnusa von Horna w dniu otwarcia 20. MFF NH 31/08/20
Festiwale MFF w Wenecji: relacje Marcina Pieńkowskiego 6/09/20
Program "Świat, który nadejdzie" filmem otwarcia 11. American Film Festival 10/09/20
Program 11. American Film Festival: Ameryka i Amerykanie jakich nie znamy 16/09/20

Newsletter

OK