English

Polskie filmy w Cannes!

12/06/20
WIKA!, reż. Agnieszka Zwiefka
Nabór na New Horizons' Polish Days Goes to Cannes MFF Nowe Horyzonty partnerem Pop Up Film Residency Visegrad

Samo słowo „Cannes” elektryzuje wszystkich filmowców na świecie. To najważniejsze wydarzenie dla całej branży. W tych trudnych czasach niewiele się zmieniło - nadal czekamy na filmowe objawienia.

Pierwszym krokiem na ich drodze mogą być największe targi filmowe w Cannes, Marché du Film, które w tym roku odbywają się online.

Częścią tych targów jest program The Goes to Cannes, do którego zaproszone zostały najważniejsze festiwale, w tym Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Każdy z nich przedstawi zagranicznej branży wyselekcjonowane filmy, które nie mają jeszcze agentów sprzedaży, dystrybutorów czy wyznaczonej premiery festiwalowej.

Wśród wybranych do tegorocznej edycji polskich filmów na różnych etapach produkcji (works-in-progress), które zaprezentowane zostaną w programie New Horizons' Polish Days Goes to Cannes, znalazło się 5 projektów.

Przyjrzyjmy się im bliżej oczami twórców.

Agnieszka Zwiefka, reżyserka filmu WIKA!, opowiedziała nam o znaczeniu muzyki w swoim projekcie. Chcę przedstawić historię Wiki wykorzystując jej ukochany język - muzykę - tłumaczy. I wspólnie z nią oraz profesjonalnymi tancerzami stworzyć barwny dokumentalny musical. Intymne sceny z życia kobiety, która musi zmierzyć się z upływającym czasem, wybrzmią jeszcze mocniej, gdy będą zderzone z surrealistycznymi wręcz choreografiami.

Jacek Bławut, przygląda się natomiast sytuacji zagrożenia. Jego Orzeł. Ostatni patrol to w dużej mierze kino behawioralne - dotykamy fizjologii, różnych reakcji w sytuacji zagrożenia – opowiada. Podglądamy te reakcje w dusznej i klaustrofobicznej przestrzeni. Bohaterowie mierzą się nie tylko z wrogiem zewnętrznym. Największy wróg jest w nich samych. 

Scenariusz Końskiego ogona powstawał bardzo długo i ma wiele warstw. Reżyserkę Justynę Łuczaj-Salej zainspirował klimat filmu Potępienie Béli Tarra (który zobaczyła na Festiwalu Nowe Horyzonty w Cieszynie). Film zrealizowałam z udziałem (w większości) aktorów nieprofesjonalnych. Dla tego otworzyłam się na improwizację. Scenariusz traktowałam tylko jako punkt wyjścia. Ostatecznie najważniejsze było dla mnie wykreowanie esencjonalnych bohaterów i napięcia pomiędzy nimi – zwraca uwagę reżyserka.

W swoim debiucie Tomasz Jurkiewicz sięgnął do języka kina dokumentalnego. Film powstał w miasteczku, z którego pochodzi - w Trzebini. Nie jest to jednak historia autobiograficzna. Po prostu poczułem, że dobrze byłoby w debiucie przedstawić jakiś unikalny świat, który znam tylko ja – tłumaczy reżyser. „Każdy ma swoje lato” opowiada o zwyczajnych niezwyczajnych mieszkańcach prowincji. Polskie kino często zapomina o nich i opisie ich świata.

Piątym projektem zaprezentowanym w programie New Horizons' Polish Days Goes to Cannes jest film Piotra Stasika. Ćmy to prawdziwa mieszanka wybuchowa - połączenie musicalu, filmu dokumentalnego i fabularnego. To samplowana, feministyczna przypowieść o smartfonowej cywilizacjiOpowieść o tym jak prywatne nieszczęście, wstyd i ukrywane żądze prowadzą przez religijne hochsztaplerstwo do samounicestwienia – wyjaśnia reżyser.

Zamknięty pokaz New Horizons' Polish Days Goes to Cannes wyłącznie dla akredytowanych przedstawicieli międzynarodowej branży filmowej (selekcjonerów festiwalowych, agentów sprzedaży, dystrybutorów, producentów, etc.) odbędzie się online 22 czerwca w godz. 12.00-14.00 podczas Marché du Film Online.

Więcej informacji


czytaj także
Branża Branża FAQ 11/06/20
Program Nowe Horyzonty w listopadzie: 20. NH połączy się z American Film Festival 10/06/20
Branża Specjalna edycja warsztatów A Sunday in the Country 6/06/20
Ogłoszenie Werdykt Jury XXIV Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka 6/06/20

Newsletter

OK