English
zaloguj / zarejestruj

Zaproszenie na pokaz prasowy filmu "Lato 1993" Carli Simón

2/03/18
Lato 1993, reż. Carla Simón
"Zama" i "Ága" w programie Nowych Horyzontów i w kinach

Lato 1993 to czarująca i niebanalna podróż w czasie. Film, który doceniła publiczność na całym świecie, w idealnych proporcjach wzrusza i bawi.

Carla Simón, wyróżniona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale, z wyczuciem portretuje proces przeżywania starty i ekscytację towarzyszącą budowie nowej rodziny. Jej film łączy w sobie ciepło i błogość z intensywnymi emocjami czasu dorastania. Lato 1993 to film, który udowadnia, że szczęście można znaleźć wszędzie – wystarczy się rozejrzeć.

"Ten obsypany nagrodami film to prawdziwa perełka."
Aleksandra Lipczak, "Przekrój"

Kiedy Carla Simón miała 6 lat, na AIDS zmarła jej mama. Trzy lata wcześniej na tę samą chorobę zmarł też jej ojciec. Mała Carla trafiła do rodziny zastępczej. Ćwierć wieku później nakręciła film, którego bohaterką jest Frida, sześcioletnia dziewczynka, która po śmierci mamy próbuje zaadaptować się do życia w nowej rodzinie.

Reżyserka o filmie:

"Chociaż moja historia brzmi bardzo dramatycznie, nie odebrałam tego pierwszego lata z moją nową rodziną jako tragedii. Byłam dzieckiem i jak to dziecko bawiłam się, śmiałam, przeżywałam dobre chwile, nawet jeżeli tęskniłam za mamą. To było dla mnie bardzo ważne, żeby zrobić film pełen blasku, który zawierałby i smutek i nadzieję, i żeby uniknąć sentymentalizmu."

Lato 1993 od 6 kwietnia w kinach

więcej o filmie i reżyserce


czytaj także
Media Hity Cannes w dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty 24/05/18
Media W programie 19. MFF Nowe Horyzonty retrospektywy Serry, Assayasa i Terayamy 6/12/18