English
zaloguj / zarejestruj

Światowe premiery, rozmowy o retrospektywach!

5/08/17
Już dziś inauguracja Sceny Artystycznej Niedziela na pełnych obrotach

Sobota pełna będzie spotkań, rozmów o kinie i zmysłowych doznań artystycznych.

O godzinie 10.00 otwarcie interdyscyplinarnej instalacji "Nieśmiałość koron drzew" w IP Studio (ul. Ruska 46a), które zamieni się w angażujące zmysły środowisko. A potem będzie tylko ciekawiej. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych widzów – w weekendowe poranki ruszają seanse z cyklu Kino Dzieci.Już o 9.45 w KNH 1 zobaczyć można "A Ghost Story", zaskakujący horror z egzystencjalnym przesłaniem, o którym opowie reżyser David Lowery. O 10.15 w KNH 7 "Sexy Durga", indyjski film nagrodzony w tym roku w Rotterdamie Nagrodą Tygrysa. Na seansie obecni będą reżyser Sanal Sasidharan i producent Shaji Mathew.

Kolejne spotkania poświęcone będą bohaterom retrospektyw. O 12.30 w KNH 5 obejrzeć można "Bandę czterech" Jacquesa Rivette'a, a o 13.00 w KNH 4 "Kalyi - czas mroku", filmowy poemat Freda Kelemena, reżysera i operatora.

O godzinie 13.15 w KNH 8 "Makala" Emmanuela Grasa, odkrycie canneńskiego Tygodnia Krytyki, a w KNH 9 "Syn Królowej Śniegu" Roberta Wichrowskiego, film o małym chłopcu łączący społeczną wrażliwość z baśniową poetyką. Z widzami spotkają się twórcy filmu – reżyser Robert Wichrowski i aktorzy Anna Seniuk, Rafał Fudalej, Maciej Bożek. O 13.30 w KNH 3 „CHOMIKi” w reżyserii Martine Doyen, która opowie o społecznym i artystycznym eksperymencie inspirowanym średniowiecznymi epidemiami tańca.

Już o 15.45 w KNH 1 zobaczyć można "Po tamtej stronie", najnowszy film Akiego Kaurismäkiego. Z widzami spotkają się aktorzy Sherwan Haji i Sakari Kuosmanen. Kto nie miał jeszcze okazji zobaczyć głośnej "Ostatniej rodziny" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, może to nadrobić o 15.45 w KNH 2. O filmowym portrecie rodziny Beksińskich opowiedzą Jan P. Matuszyński, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna i Robert Bolesto. Kolejna polska produkcja już o 16.00 w KNH 4 – na pokazie dokumentu "Pokolenia" obecny będzie reżyser Janusz Zaorski.
O godzinie 16.00 będzie okazja powrócić do Jacquesa Rivette'a – w KNH 5 pokaz "Pięknej złośnicy" z 1991 roku. Po seansie warto zostać na Q&A z Veronique Manniez-Rivette, aktorką i żoną reżysera, spotkanie poprowadzi Ariel Schweitzer, kurator retrospektywy. O tej samej porze w KNH 6 "Sinobrody", argentyński film Gastóna Solnickiego doceniony przez krytyków w Wenecji. O 16.15 w KNH 7 "78/52" gratka dla miłośników Alfreda Hitchcocka. Reżyser Alexandre O. Philippe opowie o swojej filmowej dekonstrukcji słynnej sekwencji "Psychozy".
Wieczorne spotkania i projekcje rozpoczną się o 19.00 – w KNH 4 zobaczyć można "Przeznaczenie" Freda Kelemena, a w KNH 6 "Uczucie silniejsze niż miłość", libański film Mary Saby. O 19.15 w KNH 7 na seansie kontrowersyjnych "Misandrystek" obecny będzie reżyser Bruce LaBruce. O tej samej porze w KNH 8 o "Ornitologu" opowie reżyser Joao Pedro Rodrigues, a o wyświetlanych KNH 9 "Dzikich różach” reżyserka Anna Jadowska wraz z innymi członkami ekipy: Martą Nieradkiewicz, Dominiką Biernat, Haliną Rasiakówną, Małgorzatą Szyłak, Aleksandrą Dutkiewicz i Romanem Jaroszem. O 21.45 w KNH 3 „Liberation Day”, gościem będzie Morten Traavik, jeden z twórców filmu. Ostatnie sobotnie spotkanie odbędzie się o godzinie 22.15 w KNH 8 – reżyserska Sonia Kronlund opowie o filmie "Nothingwood”, interesującym dokumencie o Salimie Shaheenie, gwieździe afgańskiego przemysłu filmowego.


czytaj także
Polecamy To już dzisiaj! 3/08/17
Program Energetyczny początek emocjonującego tygodnia 7/08/17
Program Pozytywna energia filmowego wtorku 8/08/17
Program Szaleństwo filmowych wrażeń 9/08/17