English

Festiwalowa rozgrzewka: pokazy specjalne filmu „Dahomej”

19/06/24
Dahomej, reż. Mati Diop
„Wszystkie odcienie światła” Payal Kapadii w programie festiwalu Nagrodzona w Cannes „Substancja” z Demi Moore w programie festiwalu

Nowe Horyzonty to prawdziwy maraton, więc w tym roku ponownie oferujemy porządną rozgrzewkę przed rozpoczęciem długiego, krętego (ale niezmiennie ciekawego i wciągającego) marszu przez atrakcje festiwalu.

Jak głosi stare porzekadło: przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę, dlatego nasza festiwalowa drużyna rusza w Polskę, żeby przygotować i wyposażyć Was w wiedzę o tegorocznym programie. W pierwszym tygodniu lipca zapraszamy na pokazy specjalne filmu Dahomej Mati Diop i spotkania z organizatorami Nowych Horyzontów. Odwiedzimy Warszawę (2.07), Katowice (3.07), Poznań (4.07) oraz Wrocław (5.07). Bilety są już dostępne w sprzedaży.

Kiedy już się porządnie rozgrzejemy, to od 18 do 28 lipca zapraszamy na 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty (a o tydzień dłużej, do 4 sierpnia, festiwal można zaprosić do swoich domów za sprawą pokazów online). 2 lipca ogłosimy pełny program, zaś dwa dni później rozpocznie się sprzedaż biletów.

Złoty Niedźwiedź na dobry początek

W ramach festiwalowej rozgrzewki zaprezentujemy przedpremierowo film Dahomej­ w reżyserii Mati Diop – dzieło wyróżnione Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale. To duchologiczny dokument o powrocie 26 zrabowanych obiektów: z paryskiego muzeum do Królestwa Dahomeju (dzisiejszy Benin). Minimalistyczny, liryczny, a przy tym będący zdecydowanym politycznym manifestem film Mati Diop (Atlantyk) to lekcja polityki historycznej w najlepszym wydaniu. Powrót zrabowanego dziedzictwa to bowiem dopiero początek gorącej i bardzo aktualnej debaty o tym, gdzie naprawdę drzemie duch narodu i jak rozliczać się z przeszłością. Pokazy Dahomeja będą także przedsmakiem festiwalowego przeglądu filmów Mati Diop.

Czytaj więcej o sekcji Focus na Mati Diop

Porozmawiajmy o festiwalu

W trakcie festiwalowej rozgrzewki będzie też okazja, żeby dowiedzieć się więcej o tegorocznej edycji Nowych Horyzontów bezpośrednio od osób organizujących to wydarzenie. Na Wasze pytania odpowiedzą Marcin Pieńkowski – dyrektor festiwalu (w Warszawie i Poznaniu), Ewa Szabłowska – dyrektorka artystyczna (w Katowicach) oraz Staszek Abramik – koordynator zespołu promocji (we Wrocławiu).

Plan pokazów i spotkań

  • 2.07 (wtorek), godz. 19:30 – Warszawa | Kino Muranów | gość: Marcin Pieńkowski
  • 3.07 (środa), godz. 19:30 – Katowice | Kino Światowid | gościni: Ewa Szabłowska
  • 4.07 (czwartek), godz. 18:00 – Poznań | Kino Muza | gość: Marcin Pieńkowski
  • 5.07 (piątek), godz. 19:00 – Wrocław | Kino Nowe Horyzonty | gość: Staszek Abramik

 


czytaj także
News Last call! Ostatnie dni zgłoszeń na osobę jurorską w konkursie Smart7 21/06/24
Program „Minghun”: międzynarodowa premiera filmu na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty 17/06/24
Program „Rumours” w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty 22/06/24
News Karnety wyprzedane! Ale… trwa nabór do jury Smart7 15/06/24

Newsletter

OK