English

Czy taki talent jest wypisany na twarzy? „Amadeus Live” podczas 24. NH

6/09/23
Amadeusz, reż. Miloš Forman
„Saint Omer”: pokazy specjalne i przedpremierowe już w ten weekend Proszę wstać, kino idzie! „Saint Omer” i najlepsze dramaty sądowe

„Napisał pierwszy koncert w wieku czterech lat, pierwszą symfonię w wieku siedmiu, a pierwszą operę: w wieku dwunastu. Czy taki talent jest wypisany na twarzy?”. Wierzymy, że po tegorocznych Nowych Horyzontach, podczas których w salach kinowych rozbrzmiewał śmiech Mozarta w wykonaniu Toma Hulce’ego, to pytanie wgryzło się w Waszą pamięć.

Wiecie też, gdzie będzie można znaleźć na nie odpowiedź: podczas wyjątkowego pokazu kultowego Amadeusza Miloša Formana, z chórem i orkiestrą na żywo, który odbędzie się 20 lipca 2024 roku podczas 24. edycji MFF mBank Nowe Horyzonty w Hali Stulecia.

Wrocław dołączy do elitarnego grona miast (m.in. Tokio, Toronto, Seul, Paryż), w których pokazywane jest to niepowtarzalne widowisko. Amadeus Live to hołd dla słynnego dzieła, które opowiada o starciu dwóch kompozytorów: radosnego, wulgarnego geniusza (Tom Hulce jako Mozart) oraz wyniosłego, pozbawionego talentu zazdrośnika (zdobywca Oscara F. Murray Abraham jako Salieri). Światowa premiera filmu Formana z muzyką na żywo miała miejsce w 2016 roku w londyńskim Royal Albert Hall.

Okazją do powrotu do tego nieśmiertelnego klasyka jest 40. rocznica premiery Amadeusza. 20 lipca 2024 roku o godz.19:00 w Hali Stulecia Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej wykonają na żywo muzykę do filmu, który zostanie wyświetlony na wielkim ekranie w jakości HD. Usłyszymy najsłynniejsze utwory Mozarta, a orkiestrę i chór poprowadzi Dawid Runtz.

Sceneria XVIII-wiecznego Wiednia (film kręcono na Starym Mieście w Pradze), olśniewające stroje i fryzury, zdjęcia Miroslava Ondříčka oraz scenariusz autora oryginalnej sztuki, Sir Petera Shaffera, składają się na ponadczasowe, porywające widowisko. Amadeusz to film-opera, imponujący rozmachem, wizją i ponadczasową opowieścią o ludzkich namiętnościach i słabościach. Został uhonorowany Oscarami za najlepszy film, najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora, za najlepszy scenariusz, scenografię, kostiumy, charakteryzację i dźwięk. Sukces filmu umocnił status Formana jako jednego z najwybitniejszych europejskich i hollywoodzkich reżyserów.

Bilety na wrocławskie wydarzenie będą w sprzedaży od 4 października poprzez eventim.pl

Producentem wydarzenia jest Fundacja American Dream.

24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 18-28 lipca 2024 roku.


czytaj także
Wydarzenie Bilety na 10. Młode Horyzonty już w sprzedaży! Zobacz program 8/09/23
Nowe Horyzonty VOD „Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela” na Nowych Horyzontach VOD 1/09/23
Dystrybucja „Saint Omer”: pokazy specjalne i spotkania z gośćmi 11/09/23
News Karnety i akredytacje na 14. American Film Festival już w sprzedaży! 12/09/23

Newsletter

OK