English

„Saint Omer”: pokazy specjalne i przedpremierowe już w ten weekend

5/09/23
Saint Omer, reż. Alice Diop
Dołącz do zespołu wolontariatu Młodych Horyzontów Czy taki talent jest wypisany na twarzy? „Amadeus Live” podczas 24. NH

Przedmiot sprawy: fascynujący i zaskakujący film. Termin rozprawy: w wybranych kinach już od 9 września, a w całej Polsce od 15 września. Dołączcie do ławy przysięgłych i osądźcie sami, czy (i dlaczego) Saint Omer zasługuje na wszystkie zachwyty, które zebrało do tej pory. Już w ten weekend zapraszamy na przedpremierowe pokazy nagrodzonego w Wenecji filmu Alice Diop, a w przyszłym tygodniu – na pokazy specjalne i repertuarowe.

Pokazy przedpremierowe:

Pokazy specjalne:

  • 13 września, godz. 17:30 – Kino Światowid w Katowicach – Filmowe Spotkania z Psychologią z doktor Agnieszką Skorupą,
  • 13 września, godz. 18:00 – Kino Pod Baranami w Krakowie – pokaz połączony z rozmową Anity Piotrowskiej z dr hab. Joanną Hańderek,
  • 22 września, godz. 19:30 – Kinoteka PKiN w Warszawie – pokaz specjalny z dyskusją po filmie, w której udział wezmą Sylwia Chutnik i Aleksandra Józefowska.

Sprzeciw!, czyli Saint Omer

Francuski kandydat do Oscara i zdobywca Wielkiej Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji. Wstrząsający, prowokacyjny dramat sądowy, w którym na ławie oskarżonych zasiada młoda imigrantka posądzona o zamordowanie swojej 15-miesięcznej córeczki. Sprawa wydaje się być przesądzona: dziewczyna przyznaje się do winy. Jednak jej szokująca spowiedź przed przysięgłymi nie tylko komplikuje proces, ale i uniemożliwia łatwe ferowanie wyroków. Alice Diop scenariusz tej historii oparła na faktach, ale jej film staje się manifestem skierowanym przeciwko oskarżaniu – matek i kobiet, szczególnie tych „obcych”, o innym kolorze skóry. Saint Omer niepostrzeżenie konfrontuje nas z naszymi własnymi uprzedzeniami, sprawia, że odkrywamy w sobie ławników, adwokatów, sędziów. Ale ta opowieść sięga jeszcze głębiej: ku kolektywnym wyrwom w sercach i pamięci; ku córkom dziedziczącym traumy matek. Bo wykluczenie i pogarda też bywają narzędziem zbrodni.

 

Partnerem premier kinowych Stowarzyszenia Nowe Horyzonty jest mBank.


czytaj także
Dystrybucja Proszę wstać, kino idzie! „Saint Omer” i najlepsze dramaty sądowe 7/09/23
Wydarzenie Bilety na 10. Młode Horyzonty już w sprzedaży! Zobacz program 8/09/23
Nowe Horyzonty VOD „Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela” na Nowych Horyzontach VOD 1/09/23
Dystrybucja „Saint Omer”: pokazy specjalne i spotkania z gośćmi 11/09/23

Newsletter

OK