English

Niegrzeczne, z pieprzykiem. O Trzecim Oku rozmawiamy z Ewą Szabłowską

27/06/24
Animal, reż. Sofia Exarchou
Koalicja Buntowników i Marzycieli. Shortlista podczas Nowych Horyzontów Rumunia: Gry lustrzane w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty

Niektórzy mówią, że piękno jest w oku patrzącego, ale gdy spojrzeć na historię kultury to widać, że zawsze był ktoś, kto miał dużo do powiedzenia na temat tego, co piękne jest, a co w żadnym wypadku nie. Dziś okazuje się, że spektrum piękna jest bardzo wąskie, a wszystko, co wykracza poza nie jawi się jako potworne. I dobrze! – zdają się mówić filmy z tegorocznego Trzeciego Oka, które udowadniają, że w potworności tkwi siła, potencjał emancypacji, a nawet sporo frajdy.

Ich bohaterki to współczesne monstery, które za nic mają normy i obsesję piękna, często odważnie wkraczając na ścieżkę potworności (choć często mierzą się z niezrozumieniem świata). W najnowszym odcinku Podcastu Nowych Horyzontów z kuratorką sekcji i dyrektorką artystyczną Nowych Horyzontów rozmawiamy o wszystkich obliczach potworności, bohaterkach w pułapce normalności, kobietach-trybikach i pieprzykach ulokowanych nie tam gdzie trzeba. Mówimy o potwornych umysłach i ciałach, a także o tym, co z potworami kojarzy się najbardziej – o kinie grozy. W programie Trzeciego Oka znalazły się bowiem filmy flirtujące na różne sposoby z tym gatunkiem – na festiwalu będzie można zobaczyć choćby Love Lies Bleeding, Biedne istoty czy Tańce umarłych dziewczyn.

Zachęcamy także do przeczytania tekstu kuratorskiego poświęconego innym potworom autorstwa Zofii Krawiec i Aleksandry Nowak.

Czytaj tekst kuratorski

Dziękujemy gościnnemu Studiu Soundflower za możliwość nagrania podcastu.

montaż odcinka: Natalia Kaniak


czytaj także
Branża Znamy uczestników 15. edycji Studia Nowe Horyzonty+ 28/06/24
Program Netflix oficjalnym partnerem festiwalu. Trzy wieczory specjalne z serialami 26/06/24
Program „Surfer” z Nicholasem Cage’em w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty 29/06/24
Program Classics & Chill by Samsung AI 25/06/24

Newsletter

OK