English

Sztuka, czyli w drogę! Sprawdź program Sceny Artystycznej

12/06/24
StOOpki, aut: Zofia Krawiec
Na bogato! Znamy program tegorocznego Frontu Wizualnego Pożądany dyskomfort. O kinie Nagisy Ōshimy rozmawiamy z Łukaszem Mańkowskim

Wczoraj chwaliliśmy się niezwykle różnorodnym i bogatym programem Frontu Wizualnego, a dziś ponownie możemy krzyknąć Będzie na bogato! również w przypadku Sceny Artystycznej 24. MFF mBank Nowe Horyzonty (18-28 lipca). Trasę zaczniemy od wystawy KROKI / STEPS – podążającej za motywem chodzenia, który wyznacza rytm tegorocznego programu festiwalu. 

Szlak KROKÓW wytyczymy wspólnie z BWA Wrocław – współorganizatorem Sceny Artystycznej, Krupa Art Foundation oraz Galerią Entropia. Na festiwalowej mapie znalazł się też Norman Leto z wystawą Proof of Concept, na którą zapraszamyrazem z 66P Subiektywną Instytucją Kultury. Stałym punktem wyprawy będzie też Ambient Room, który już po raz ósmy przygotuje IP Group. Rozgrzewajcie się i szykujcie krokomierze: przed nami wspaniała podróż. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

KROKI/STEPS | Studio BWA Wrocław, Galeria Entropia i Krupa Gallery

Artystyczny projekt o chodzeniu. O praktyce, filozofii, kulturze, polityce oraz sztuce chodzenia. W trzech galeriach – Studio BWA Wrocław, Galerii Entropia i Krupa Gallery – zobaczymy prace dotyczące refleksji nad chodzeniem lub dokumentujące praktyki wędrowania, a w przestrzeni miasta będzie można na własną rękę zrealizować artystyczne scenariusze spacerów, przechadzek i wypraw. Gdy poruszamy się pieszo, horyzont naszego doświadczania jest wyznaczany przez odległość, którą jesteśmy w stanie pokonać na własnych nogach. Zbiorowa wystawa KROKI / STEPS sięga do konceptualnych i performatywnych fundamentów współczesnego namysłu nad chodzeniem w sztuce. Od motywu pielgrzymki przez kroki o charakterze politycznym po wędrówki w wymiarze kryzysu migracyjnego. Od przechadzek odbywających się w świecie wirtualnym po kroki prowadzące ku naturze. Ekspozycja – podzielona między trzy galerie położone w niewielkiej (spacerowej) odległości od siebie galerie – obejmuje filmowe dokumentacje performansów, instalacje, obiekty, fotografie, a nawet grę komputerową.

Zespół kuratorski: Emilia Orzechowska i Stach Szabłowski oraz Joanna Stembalska (BWA Wrocław), Alicja Jodko i Mariusz Jodko (Galeria Entropia)

Artystki i artyści: Francis AlÿsFrancis Alys, Zuza Dolega, Galeria Entropia, Karolina Freino, Marcin Harlender, Hiwa K., Krystyna Jędrzejewska-Szmek i Hamza Aqrabawi, Alicja Jodko i Mariusz Jodko, Zofia Krawiec, Igor Krenz i Wojciech Niedzielko, Piotr Kopik, Jerzy Kosałka, Robert Kuśmirowski, Zbigniew Libera, Krzysztof Maniak, Honorata Martin, Sebastián Díaz MoralesSebastian Diaz Morales, Tomasz Opania, Piotr Pawlak, Joanna Pawlik, Yvonne Rainer i Sara Wookey, Total Refusal, Józef Robakowski, Irmina Rusicka, Joanna Sokołowska, Mikołaj Szpaczyński, Klaudiusz Ślusarczyk, Joanna Wojsiat (dawniej Podgórska), Zorka Wollny, Albert Wrotnowski, Vova Vorotniov oraz Auguste Marie Louis Lumière i Louis Jean Lumière


Czas trwania wystawy: Studio BWA Wrocław, Krupa Gallery: 19.07-13.10.2024; Galeria Entropia: 19.07-2.08, 2.09-13.09.2024

Czytaj więcej o KROKACH/STEPS

Proof of Concept | 66P Subiektywna Instytucja Kultury (PIEKARNIA Żywa Kultura)

Projekt Proof of Concept odwołuje się do figury wizyty studyjnej. Za pośrednictwem wystawy odwiedzamy Normana Leto (autora znakomitego filmu Photon) w pracowni, a właściwie w dwóch studiach, między którymi artysta oscyluje w swojej praktyce. W jednym powstaje nowe kinematograficzne przedsięwzięcie Normana – film pod roboczym tytułem Pilot 9_11, poprzez który Leto wraca do ataku na World Trade Center. Artysta daje nam wgląd w projekt-w-procesie, prezentując związane z nim filmowe szkice, testy rozwiązań technicznych i fragmenty sekwencji. W drugim studio Norman maluje obrazy sztalugowe. Przy tworzeniu ich ikonografii artysta eksperymentował z generatorami sztucznej inteligencji. Żaden z obrazów nie nawiązuje do filmu, a jednak wszystkie powstały równolegle z pracami nad nim. Angażując się w projekty filmowe, Norman nie zerwał związków z polem sztuk wizualnych i – tym bardziej – nie przerwał swojej praktyki malarskiej. Wystawę zamyka wideo Sailor Update, One Decade Later [Vlog]. Artysta wraca w nim do postaci bohatera swojej zmistyfikowanej literackiej autobiografii oraz debiutanckiego filmu Sailor.

Kurator: Stach Szabłowski
Czas trwania wystawy: 20.07-14.09.2024
Wernisaż: 20.07.24, 19:00
Oprowadzania autorsko-kuratorskie: 24.07, 18:00 i 25.07, 18:00

Czytaj więcej o Proof of Concept

Ambient Room #8: counter/intuitive | IP Studio

Już po raz ósmy przestrzeń IP Studio, prowadzona przez kolektyw artystyczny IP Group, w trakcie festiwalu przekształci się w środowisko Ambient Room. Wykorzystując narzędzia cyfrowe i analogowe IP Group stworzy immersyjne doświadczenie. Poprzez połączenie światła, dźwięku i wizualnych interakcji będzie można zaobserwować, jak te elementy wpływają na nasze zmysły, uruchamiają synestetyczne procesy i przekształcają nasze postrzeganie rzeczywistości. W ramach tegorocznej odsłony projektu IP Group przygląda się temu, czym są i jak działają czas – przestrzeń – ruch. Spojrzymy na te sytuacje, w których nasza intuicja zawodzi, sięgniemy po zaskakujące układy odniesienia, zatrzymamy się w momentach, w których wydarza się coś, co jest sprzeczne z naszymi oczekiwaniami, zdrowym rozsądkiem czy logiką. Podążymy w kierunku nieoczywistości.

Koncepcja i realizacja: IP Group (Dominika Kluszczyk, Jakub Lech, Bogumił Misala)
Czas trwania: premiera – 19.07.2024, 19:00-22:00; kolejne pokazy – 20 i 21.07.2024, 13:00 - 21:00 oraz 23-27.07.2024, 13:00 – 21:00. 22.07.2024 – nieczynne
Projekt współfinansowany ze środków gminy Wrocław | wroclaw.pl

Czytaj więcej o Ambient Room

 

Na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu zapraszamy w dniach 18-28 lipca, zaś o tydzień dłużej, do 4 sierpnia, festiwal będzie można zaprosić do swojego domu – za sprawą wirtualnej odsłony wydarzenia. Pełny program ogłosimy 2 lipca, a dwa dni później, 4 lipca, rozpocznie się sprzedaż biletów na seanse.


czytaj także
Program Kino, którego doświadczysz całym ciałem. Projekty VR podczas festiwalu 13/06/24
Program Inne potwory. Znamy program Trzeciego Oka 14/06/24
Program „Aggro Dr1ft” Harmony’ego Korine’a w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty 10/06/24
News Karnety wyprzedane! Ale… trwa nabór do jury Smart7 15/06/24

Newsletter

OK