English

Kino, którego doświadczysz całym ciałem. Projekty VR podczas festiwalu

13/06/24
Flow, reż. Adriaan Lokman
Pożądany dyskomfort. O kinie Nagisy Ōshimy rozmawiamy z Łukaszem Mańkowskim Inne potwory. Znamy program Trzeciego Oka

Nazwa „Nowe Horyzonty” zobowiązuje, dlatego w tym roku na festiwal wraca scena VR, w ramach której zaprezentujemy wybitne projekty wytyczające nowe horyzonty immersyjnego doświadczania kina. W programie znajdą się dwie filmowe perły nagrodzone na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji w prestiżowej sekcji „Venice Immersive”. Medytacyjna opera VR Pieśni dla przechodnia Celine Daemen otrzymała Grand Prize, zaś Flow znakomitego animatora Adriaana Lokmana nagrodę Jury. Partnerem wydarzenia jest Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Specjalna strefa VR trafi do gościnnej przestrzeni Klubu Proza w samym sercu Wrocławia (Przejście Garncarskie 2, II piętro) i będzie dostępna od 19 do 27 lipca. Szczegółowy harmonogram pokazów przedstawimy 2 lipca.

Flow, reż. Adriaan Lokman, Holandia, 2023, 16’

Niezwykłe wizualnie doświadczenie holenderskiego animatora Adriaana Lokmana, nagrodzone przez jury ostatniego festiwalu w Wenecji. Flow zaprasza do unoszenia się z wiatrem codzienności, prezentując malowaną przez jego podmuchy urzekającą noc z życia kobiety. Zapachy, ciepło, oddechy, naturalne i sztuczne podmuchy powietrza, na które wpływają niewidzialne siły, sprawiają, że niedostrzegalne staje się dostrzegalne. Ujawniają nam serię wydarzeń, w których uczestniczy kobieta podczas swojej wędrówki. Zanurzamy się w świat całkowicie zbudowany z powietrza. Kiedy wiatr cichnie, a kobieta budzi się z tego, co okazuje się snem, świat nie będzie taki sam.

Pieśni dla przechodnia (Songs for a Passerby), reż. Celine Daemen, Holandia, 2023, 25’

Nagroda główna na festiwalu w Wenecji w sekcji „Venice Immersive”. Medytacyjna opera VR autorstwa Celine Daemen o naszej niepewnej relacji z przemijającą naturą rzeczywistości. Jak odnosimy się do świata rzeczy, które przemijają? Czy jesteśmy jego częścią? A może tylko na niego patrzymy? A co z ciałem — czy jest czymś, czym jesteśmy, czy czymś, co mamy? W Pieśniach dla przechodnia będziesz autonomicznie przemierzać muzyczny pejzaż snów wyświetlany w goglach VR. Podążając za swoim lustrzanym odbiciem 3D odbędziesz melancholijny spacer. To medytacyjna misja, która pozwala na chwilę wyjść poza rzeczywistość i spojrzeć na siebie. Jako lalkarz własnego ciała wejdziesz w poetycką przestrzeń, w której pojawi się pytanie: czy to ja mijam chwile, czy to raczej chwile mijają mnie?

Film będzie wyświetlany w języku holenderskim z angielskimi napisami (bez polskiej ścieżki).

Bilety (Flow: 10 zł, Pieśni dla przechodnia: 20 zł) dostępne będą od 4 lipca, od godz. 12:00 na stronie nowehoryzonty.pl. Na scenę VR nie obowiązują karnety oraz akredytacje festiwalowe.

 

Na 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu zapraszamy w dniach 18-28 lipca, zaś o tydzień dłużej, do 4 sierpnia, festiwal będzie można zaprosić do swojego domu – za sprawą wirtualnej odsłony wydarzenia. Pełny program ogłosimy 2 lipca, a dwa dni później, 4 lipca, rozpocznie się sprzedaż biletów na seanse.


czytaj także
Program Sztuka, czyli w drogę! Sprawdź program Sceny Artystycznej 12/06/24
News Karnety wyprzedane! Ale… trwa nabór do jury Smart7 15/06/24
Program Na bogato! Znamy program tegorocznego Frontu Wizualnego 11/06/24
Program „Aggro Dr1ft” Harmony’ego Korine’a w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty 10/06/24

Newsletter

OK