English

Filmy Quentina Dupieux i Víctora Erice w programie festiwalu

11/04/24
Yannick, reż. Quentin Dupieux
Korporacja? Dobry żart! „Playtime” Jacques’a Tatiego w programie festiwalu Wycieczka w tempie slow. Tournée Nowych Horyzontów rusza w trasę!

Organizatorzy tegorocznego festiwalu w Cannes postanowili zacząć od trzęsienia ziemi: filmem otwarcia 77. edycji wydarzenia będzie bowiem Le Deuxième Acte – najnowsze dzieło Quentina Dupieux – reżysera, który ożywił Morderczą oponę i równie morderczą kurtkę w Deerskin. Dupieux to stały gość Nocnego Szaleństwa na Nowych Horyzontach, dlatego nie może zabraknąć go również w tym roku. Przed nami podwójna dawka jego kina: w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty (18-28 lipca) znajdą się Yannick oraz Daaaaaali! To dopiero przedsmak canneńskich akcentów we Wrocławiu: zapraszamy także na pokazy prezentowanego na Lazurowym Wybrzeżu filmu Zamknij oczy Víctora Erice. Trwa sprzedaż karnetów.

Kup karnet

Czerwony dywan z Cannes do Wrocławia

Dziś poznaliśmy oficjalną selekcję filmów, które mają szansę zdobyć Złotą Palmę. Zespół Nowych Horyzontów tradycyjnie odwiedzi Cannes w maju i wybierze najciekawsze tytuły, które będzie można zobaczyć premierowo w Polsce podczas festiwalu we Wrocławiu. O canneńskich nowościach poinformujemy w drugiej połowie przyszłego miesiąca, ale już dziś z przyjemnością zapowiadamy seanse nowych filmów niepodrabialnego Quentina Dupieux oraz pokazywanego na 76. MFF w Cannes dzieła Víctora Erice. Każda z jego premier jest wielkim wydarzeniem – a Zamknij oczy to kolejny dowód potwierdzający tę regułę.

Quentin Dupieux: absurdalne, czyli znakomite

Yannick to kolejny filmowy wybryk Quentina Dupieux, surrealisty i postmodernisty, autora Deerskin i Reality. Yannick nie może pogodzić się z tym, że wziął wolne, aby zobaczyć trzeciorzędną farsę. Do tego dotarcie do teatru zajęło mu w sumie godzinę. W końcu postanawia wstać i głośno wyrazić swoją frustrację. Pyskówka z czasem eskaluje w sytuację rodem z thrillera, takiego z grupą ludzi zamkniętą w jednym pomieszczeniu i pistoletem jako głównym rekwizytem.

Z kolei Daaaaaali! to perfekcyjnie skonstruowana błyskotka, która mogłaby być zaginionym dziełem samego Buñuela. Dupieux oddaje hołd słynnemu artyście w szkatułkowym, przezabawnym filmie o realizacji wywiadu-dokumentu. W rolę mistrza wciela się cała plejada znakomitych francuskich aktorów, zaś autor Mandibules rozkręca machinę absurdu, zmieniając wątki i myląc tropy, zamykając całość w przepysznym, autotematycznym filmie o wielkiej sztuce (i wielkim ego…). 

Víctor Erice: powrót mistrza

Wybitny hiszpański reżyser, autor pamiętnego Ducha roju (1973), po 40 latach powraca do kina fabularnego. Warto było jednak czekać. Jego nowy film Zamknij oczy podbił serca publiczności zeszłorocznego festiwalu w Cannes i znalazł się m.in. na liście dziesięciu najlepszych tytułów roku według francuskiego magazynu „Cahiers du cinema”. To jednocześnie angażujące (meta)filmowe śledztwo, gorzkie pożegnanie epoki analogowej i list miłosny do X muzy – świata terkoczących projektorów, delikatnej, niedoskonałej taśmy i wszystkich, często ukrytych poza kadrem pasjonatów, dzięki którym magia ruchomych obrazów może wciąż zaistnieć. Víctor Erice przedstawia historię swojego alter ego – milczącego od lat reżysera, Miguela, który wraz z ekipą programu telewizyjnego rusza śladem zaginionego aktora i swojego przyjaciela.


czytaj także
Program Ruiny? To świetne tworzywo. Słuchaj podcastu o „Anselmie” 8/04/24
Program Umysł to mięsień! Retrospektywa twórczości Yvonne Rainer na 24. NH 16/04/24
Dystrybucja Karawana z misją. Rozmowa z Julią Palmowską o Nowych Horyzontach tournée 17/04/24
Nowe Horyzonty VOD Rodzina to jest siła? „Georgie ma się dobrze” na NH VOD 5/04/24

Newsletter

OK