English

Mistrz o mistrzu. „Anselm” Wima Wendersa w kinach od 19 kwietnia

25/03/24
Anselm, reż Wim Wenders
Polish Days 2024: wyślij zgłoszenie! Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty

Bez pudła: wiadomo, że czeka nas znakomity seans, gdy jeden z najbardziej uznanych europejskich filmowców kręci film o mistrzu sztuk wizualnych. Po Buena Vista Social Club czy Pinie nie ma wątpliwości, że Wenders potrafi za pomocą materii filmowej świetnie uchwycić specyfikę twórczości artystów, o których opowiada, a Anselm to kolejna perła w koronie jego dokumentalnych poszukiwań. Film poświęcony Anselmowi Kieferowi, który od kilku dekad konfrontuje Europę z jej niewygodną historią, zagości na polskich ekranach już 19 kwietnia.

Film Wendersa będzie można obejrzeć w wybranych kinach także w technologii 3D, która najpełniej oddaje sprawiedliwość sztuce Kiefera. Listę kin, w których będzie można zobaczyć Anselma, prezentujemy poniżej.

Anselm, czyli upomnieć się o przeszłość

Filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Po pamiętnej Pinie Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą.

Lista kin, w których będzie można zobaczyć Anselma

 


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Neorealista, modernista, obieżyświat. Rozmawiamy o filmach Satyajita Raya 24/03/24
Dystrybucja Artysta o artyście: na czym polega fenomen Anselma Kiefera? 27/03/24
Dystrybucja „Anselm” Wima Wendersa w kinach od 19 kwietnia. Zobacz zwiastun 22/03/24
Nowe Horyzonty VOD Niclas Cage jak ze snów. „Dream Scenario” na NH VOD! 29/03/24

Newsletter

OK