English

Oscary na horyzoncie! Zobacz nominowane i nagrodzone filmy na NH VOD

7/03/24
Poprzednie życie, reż. Celine Song
Wydobyć prawdę. Wywiad z Kaouther Ben Hanią, reżyserką „Czterech córek” Weź udział w Studiu Nowe Horyzonty+

Umarły Oscary, niech żyją Oscary! Jeszcze do niedawna na pierwszy plan wybijały się głosy wskazujące na to, że w ostatnich latach amerykańska Akademia Filmowa nagradza tytuły bezpieczne, przeźroczyste, o których szybko zapomnimy. Dziś przyłączamy się jednak do opozycji: wśród tegorocznych nominacji jest sporo świetnych, autorskich dzieł, a i w ostatnich latach Akademia nominowała lub nagrodziła wiele filmowych perełek. Dowody w sprawie odnajdziecie na NH VOD.

Zanim poznamy tegorocznych laureatów (to już w nocy z niedzieli na poniedziałek!), zapraszamy na oscarową rozgrzewkę. Na naszej platformie można obejrzeć m.in. Poprzednie życie, które w tym roku będzie walczyć o Oscara dla najlepszego filmu, czy ubiegłorocznego zwycięzcę – Wszystko wszędzie naraz.

Oscarowy maraton

„Stara miłość nie rdzewieje” – to, cóż, stare i wyświechtane powiedzenie, ale Celine Song przerobiła je na czułą, poruszającą i piękną opowieść o (nie)spełnionym przeznaczeniu. Oscarowy maraton na NH VOD najlepiej zacząć od Poprzedniego życia, które ma szansę zdobyć nagrody dla najlepszego filmu oraz za najlepszy scenariusz oryginalny.

Arthouse’owe kino superbohaterskie? Reżyserski duet Dan Kwan – Daniel Scheinert udowodnił, że można, jak najbardziej, jeszcze jak. Wszystko wszędzie naraz, czyli opowieść o próbie leczenia rodzinnych ran, z kung-fu i teorią multiwersum w tle, rozbiła w zeszłym roku oscarowy bank, zgarniając aż siedem statuetek. Kto nie płakał na oscarowej przemowie Ke Huy Quana, ten nie ma serca.

Maraton z Oscarami można poprowadzić dalej przez Europę: na NH VOD znalazły się trzy filmy, które w ubiegłym roku walczyły o nagrodę dla najlepszej produkcji międzynarodowej: Cicha dziewczyna Colma Bairéada (Irlandia), Blisko Lukasa Dhonta (Belgia) oraz polski akcent – IO Jerzego Skolimowskiego.

Kategorię dokumentalną reprezentuje znakomity film Laury Poitras Całe to piękno i krew – historia fotografki Nan Goldin, która podjęła trudną i nierówną walkę z rodziną Sacklerów, będącą w dużej mierze odpowiedzialną za epidemię opioidową w USA.

Rejs z najnowszymi produkcjami można zwieńczyć podróżą pod przewodnictwem kapitana Rubena Östlunda. Jego W trójkącie było nominowane w trzech kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz oryginalny.

Jeszcze więcej (nie)hollywoodzkich Oscarów

Opisany wyżej czerwony dywan jest za krótki? Spieszymy z pomocą. Na NH VOD znajdziecie jeszcze kilkanaście innych filmów, które w ostatnich latach zdobyły Oscary lub były nominowane do nagród Akademii. Wśród nich m.in.:

  • Ból i blask, reż. Pedro Almodóvar (2 nominacje: aktor pierwszoplanowy, film międzynarodowy)
  • Drive my car, reż. Ryūsuke Hamaguchi (4 nominacje, 1 zdobyta nagroda: film międzynarodowy)
  • Na rauszu, reż. Thomas Vinerberg (2 nominacje, 1 zdobyta nagroda: film międzynarodowy)
  • Parasite, reż. Bong Joon-ho (6 nominacji, 4 zdobyte nagrody: film, reżyser, scenariusz oryginalny, film międzynarodowy)
  • Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowski (3 nominacje: reżyseria, zdjęcia, film nieanglojęzyczny)

Sprawdź pełną listę


czytaj także
Program Smart7: druga odsłona międzynarodowego konkursu na MFF mBank Nowe Horyzonty 5/03/24
Nowe Horyzonty VOD Francja ma uśmiech Juliette Binoche. Świętuj z nami urodziny aktorki! 9/03/24
Dystrybucja Zobacz „Club Zero” w ramach Offowych czwartków w Multikinie! 4/03/24
News „Chłopiec i czapla” nagrodzony Oscarem! 11/03/24

Newsletter

OK