English

Historia nieprawdopodobna, ale prawdziwa. Zobacz zwiastun „Czterech córek”

22/02/24
Cztery córki, reż. Kaouther Ben Hania
Od piątku „Club Zero” w kinach sieci Cinema City w całej Polsce! „Cztery córki”: pokazy przedpremierowe w Dniu Kobiet

Hasło „życie pisze najciekawsze scenariusze” zdążyło już się mocno zużyć, jednak w przypadku Czterech córek nie tylko pasuje idealnie, ale zyskuje zupełnie nową moc. Oto historia, która zaskakuje, wciąga i porusza jak najlepszy thriller; historia, która wydarzyła się naprawdę. Nominowane do Oscara Cztery córki pojawią się w polskich kinach 15 marca, a dziś – we współpracy z Filmwebem – prezentujemy oficjalny zwiastun filmu.

Zobacz zwiastun

Cztery córki zostały nominowane do Oscara za najlepszy dokument i zdobyły nagrodę w tej kategorii na ostatnim festiwalu w Cannes, jednak sam film jest zaskakującym połączeniem fabuły, dokumentu, policyjnej rekonstrukcji, z polityczną rewolucją w tle. Całą opowieść oparto zaś na prawdziwej, wstrząsającej historii Olfy Hamrouni i jej dzieci.

Ta wyjątkowa forma pozwala jednej z najbardziej uznanych reżyserek współczesnego kina (to jej druga nominacja do Oscara), Kaouther Ben Hani, zanurkować głęboko w temacie, który został zbanalizowany przez media. Bohaterką jest Olfa (we własnej osobie, ale czasem zastępowana na ekranie przez aktorkę), matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”, które prowadzi aż do jednej z najniebezpieczniejszych organizacji terrorystycznych na świecie – tzw. Państwa Islamskiego.

Ben Hania – podobnie jak Deniz Gamze Ergüven, autorka obsypanego nagrodami Mustanga – tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek. Poruszające, niekiedy konfrontacyjne, z pewnością prowokacyjne i szalenie odważne Cztery córki są również wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet. Od Tunezji dzielą nas tysiące kilometrów, jednak film Ben Hani wybrzmiewa zaskakująco aktualnie również w Polsce.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD W rodzinnym ulu. „20 000 gatunków pszczół” na NH VOD 23/02/24
News W biegu? Relacja Marcina Pieńkowskiego i Ewy Szabłowskiej z Berlinale 24/02/24
Nowe Horyzonty VOD Przez oczy do serca: kinowa rozkosz. Więcej emocji z mBankiem na NH VOD 20/02/24
News „Dahomey” zwycięzcą Berlinale! Złoty Niedźwiedź w dystrybucji SNH 24/02/24

Newsletter

OK