English

Nie bój się strachu. Więcej emocji z mBankiem na Nowych Horyzontach VOD

18/01/24
Midsommar. W biały dzień, reż. Ari Aster
„Poprzednie życie”: miłość (nie)możliwa na NH VOD „Przejścia” Iry Sachsa ekskluzywnie na NH VOD

Halloween? Skąd. Dla nas prawdziwym „świętem strachu” jest Nowy Rok. Nie zwiedziecie nas: fajerwerki, bale, postanowienia i wielkie plany to nic innego jak próba zamaskowania strachu przed tym, co nadchodzi – wszak wokół trwa nieustanne trzęsienie ziemi. Ale, ale – strach to przecież naturalna reakcja, która często ratuje nas przed podjęciem błędnych decyzji albo pomaga uczyć się wrażliwości. 

Skoro już o wrażliwości mowa – dla nas niezmiennie najlepszym towarzyszem w oswajaniu wszelkich lęków jest kino, dlatego dziś przedstawiamy specjalną selekcję filmów, dzięki którym zajrzycie w wielkie oczy strachu.

Listę przygotowaliśmy we współpracy z mBankiem, z którym bez obaw wchodzimy w kolejny rok współpracy. mBank jest nie tylko partnerem tytularnym festiwalu, ale również rozgościł się na platformie Nowe Horyzonty VOD, przyglądając się naszym filmom pod kątem różnego rodzaju emocji, które można w nich odnaleźć. Wspólnie przygotowaliśmy już ścieżkę tropem melancholii, a dziś bierzemy na tapet kolejną emocję – strach we własnej osobie.

Bo się boi, reż. Ari Aster: strefa komfortu? A co to takiego?

Zaczynamy od filmu, który strach ma już w tytule. Na pierwszym planie przerażająco dobry aktor – Joaquin Phoenix, za kamerą – nowy król kina grozy, Ari Aster. Bo się boi to opowieść o człowieku tkwiącym od lat w kleszczach różnego rodzaju lęków i fobii, który – przez niewyobrażalny splot zdarzeń – musi jednak stawić im czoła. I przede wszystkim: Bo się boi to prawdziwa eksplozja niczym (a już zwłaszcza jakimkolwiek strachem) nieskrępowanej wyobraźni reżysera.

Funny Games, reż. Michael Haneke: kino nie jest niewinne

Mistrz Michael Haneke w brutalny sposób rozprawia się z naszym pragnieniem podglądactwa i rozbraja mechanizmy prezentowania przemocy na ekranie. Piekielnie mocne kino, które od lat jednocześnie przeraża i fascynuje. Po seansie Funny Games zastanowicie się dwa razy, zanim otworzycie drzwi nieznajomym.

Midsommar. W biały dzień, reż. Ari Aster: horror toksycznej relacji

Ari Aster po raz drugi. Midsommar, choć jest relatywnie nowym filmem, zdążyło już zyskać miano dzieła kultowego. Nic dziwnego: to świeże spojrzenie na horror, który nie tylko przyprawia o dreszcze, ale staje się także znakomitym narzędziem do opowieści walce z traumami, toksycznymi relacjami i o dążeniu do emancypacji.

Nowy porządek, reż. Michel Franco: świat na granicy eksplozji

Michel Franco nie bierze jeńców: jego kino zazwyczaj zaczyna się od trzęsienia ziemi, a później napięcie tylko rośnie. Świat wokół nieustannie buzuje politycznymi napięciami, Franco mówi więc „sprawdzam” i obserwuje, co by było, gdyby ta tykająca bomba w końcu eksplodowała. Choć rzecz dzieje się w Meksyku, to zobrazowana w filmie sytuacja mogłaby wydarzyć również pod innymi szerokościami geograficznymi.

Holy Spider, reż. Ali Abbasi: najwierniejsi kibice przemocy

Grasujący na wolności morderca to tylko jeden powód do strachu. Bardziej przerażające jest to, że ogromna część społeczeństwa (w tym osoby u władzy) popiera jego brutalną krucjatę przeciw „lubieżności”, mianem której określa się wolność do samostanowienia kobiet. Holy Spider to kino niezwykle wciągające i – niestety – niezmiennie aktualne.

 

Wszystkie powyższe filmy można oglądać w ramach pojedynczych pakietów lub zakupić większy pakiet (15 lub 30 dostępów). To nie koniec filmowych emocji z mBankiem. Kolejne odsłony cyklu będziemy prezentować wkrótce.


czytaj także
News Licytuj karnety i festiwalowy dywan: Nowe Horyzonty grają razem z WOŚP 17/01/24
Dystrybucja „Cztery córki” oraz „Chłopiec i czapla” nominowane do Oscarów! 23/01/24
Nowe Horyzonty VOD „Kieł” wyłącznie na NH VOD. Zobacz wczesne dzieło autora „Biednych istot” 24/01/24
Nowe Horyzonty VOD „Zielona granica” Agnieszki Holland już na NH VOD 12/01/24

Newsletter

OK