English

„Kieł” wyłącznie na NH VOD. Zobacz wczesne dzieło autora „Biednych istot”

24/01/24
„Cztery córki” oraz „Chłopiec i czapla” nominowane do Oscarów! Dotyk Satyajita Raya. Filmy bengalskiego mistrza tylko na NH VOD

Biedne istoty rozbiły bank nominacjami do Oscarów, ale ich reżyser wgryzł się w światowe kino znacznie wcześniej. Filmem, dzięki któremu Yorgos Lanthimos zdobył szeroką uwagę, uznanie i ogromne zaciekawienie widzów, a przy okazji rozkręcił grecką nową falę, był Kieł z 2009 roku (także z nominacją do Oscara). 

Tak się składa, że to wspaniałe dzieło, równie charakterne i przewrotne jak Biedne istoty, możecie obejrzeć online wyłącznie na platformie Nowe Horyzonty VOD.

Oglądaj na NH VOD

Kieł: rodzina jako źródło cierpienia

Na pozór rodzina jak z obrazka: wymagający, ale kochający ojciec, troskliwa matka, piękny dom z ogrodem i basenem. Oraz zamknięte w tym luksusowym więzieniu (prawie dorosłe już) dzieci, kompletnie odcięte od zewnętrznego świata. Wysoki płot czy zamki w drzwiach to tylko jedno zabezpieczenie – rodzice postarali się, żeby blokada była totalna: odcinają dostęp do mediów, kontrolują każdy aspekt życia, wypaczają znaczenie „niepożądanych” słów, aby stworzyć bariery nie do przejścia nawet na najbardziej podstawowym poziomie rozumienia rzeczywistości. Dlaczego to robią? Czy z tak misternie skonstruowanego więzienia jest droga ucieczki?

Kieł to wybitne preludium do dalszych dokonań Yorgosa Lanthimosa: grecki reżyser rozsznurowuje tu gorset społecznych norm, obnaża związane z nimi absurdy i paradoksy; przygląda się cienkiej granicy między nadopiekuńczą troską a czystym totalitaryzmem oraz stawia pytanie, czy rodzina to źródło miłości czy bardziej pożywka dla traum. Wszystko przyrządza i podaje w charakterystyczny, przerysowany sposób, wplatając do całej opowieści gęsty, czarny humor. Kieł był prawdziwym trzęsieniem ziemi: od tego filmu zaczął się triumfalny pochód Lanthimosa przez światowe kina – po nim przyszła kolej na Alpy, Lobstera, Zabicie świętego jelenia, oscarową Faworytę, a w tym roku Biedne istoty.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD „Przejścia” Iry Sachsa ekskluzywnie na NH VOD 19/01/24
Nowe Horyzonty VOD Nie bój się strachu. Więcej emocji z mBankiem na Nowych Horyzontach VOD 18/01/24
News Licytuj karnety i festiwalowy dywan: Nowe Horyzonty grają razem z WOŚP 17/01/24
Program Zgłoś film do Shortlisty. Wygraj Nagrodę im. Zuzanny Jagody Kolskiej 31/01/24

Newsletter

OK