English

Zgłoś film do Shortlisty. Wygraj Nagrodę im. Zuzanny Jagody Kolskiej

31/01/24
Stwór, reż. Damian Kosowski – ubiegłoroczny laureat Shortlisty
Dotyk Satyajita Raya. Filmy bengalskiego mistrza tylko na NH VOD Zapraszamy do „Club Zero” – startują pierwsze pokazy filmu

Na pierwszy rzut oka krótki metraż nigdy nie miał się lepiej niż teraz. YouTube zjada tradycyjną telewizję, zaś TikTok zjada wszystkie inne media. Krótkie nagrania wyskakują co rusz na formatach wielkich (telebimy) i małych (biletomaty), ale realizacyjny schemat w wielu przypadkach jest zazwyczaj po prostu średni. I wtedy wkracza Shortlista, cała na nowohoryzontowo, która od lat udowadnia, że w krótkiej formie można zakląć ogromny talent i niecodzienne, awangardowe spojrzenie na świat.

Drogie Twórczynie i Twórcy krótkich metraży: dziś rozpoczynamy nabór zgłoszeń do tegorocznej Shortlisty. Wyselekcjonowane filmy znajdą się w programie 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty (18-28 lipca, Wrocław). Swoje produkcje mogą nadsyłać autorki i autorzy w dowolnym wieku, zaś prace osób do 30. roku życia będą dodatkowo konkurować o Nagrodę im. Zuzanny Jagody Kolskiej. Na zgłoszenia czekamy do 31 marca.

Shortlista: prezydent, tygrys i sałatka warzywna, czyli procesja różnorodności

Selekcjonerem i opiekunem Shortlisty jest Piotr Czerkawski, który – mówiąc krótko – czeka na zgłoszenia różnorodne, szalone, płynące pod prąd utartych schematów. Jak sam zaznacza: „Wielcy artyści różnych epok – Basho, Stanisław Jerzy Lec czy Earl Sweatshirt – od dawna przekonują, że krótka forma to potęga. Nie inaczej dzieje się w świecie filmu, czego dowody co roku obserwujemy na Nowych Horyzontach. Chciałbym, żeby tegoroczna Shortlista jeszcze raz okazała się świętem krótkiego metrażu, celebracją artystycznej finezji i procesją rodem z Felliniego, w której do znanych nam z poprzednich edycji bohaterów filmowych – takich jak sobowtór Lecha Wałęsy, zbiegły z ZOO tygrys czy uczestnicy polsko-czeskiego konkursu na sałatkę warzywną – dołączą kolejne, równie kolorowe postacie”.

Nagroda imienia Zuzanny Jagody Kolskiej

Zakwalifikowane do konkursu filmy autorek i autorów poniżej 30. roku życia mają szansę zdobyć Nagrodę im. Zuzanny Jagody Kolskiej. Wybrane tytuły będą oceniane przez Jury, w skład którego wejdą Prezes Zarządu Fundacji imienia Zuzanny Jagody Kolskiej (współfundator nagrody) oraz Członkinie i Członkowie Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Twórcy zwycięskiego filmu otrzymają nagrodę finansową oraz statuetkę ufundowaną przez Hutę Szkła Kryształowego Julia z Piechowic. Celem Nagrody jest zachęcenie do opowiadania świata językiem własnej wrażliwości, wytrwania na niepewnej, artystycznej drodze rozwoju. Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej (1991-2014) utalentowanej fotografki, oddanej przyjaciółki naszego festiwalu, absolwentki University of Westminster, to nade wszystko ciepłe, na zawsze żywe wspomnienie nieobecnego głosu Zuzi. Chcemy doceniać odwagę. Wspierać młodość. Dać szansę na rozwój. Wierzyć, że każda pomoc niesie dalej dobro.

Zgłoszenia

Do konkursu można zgłaszać krótkometrażowe filmy fabularne, dokumentalne i animowane produkcji lub koprodukcji polskiej, a także zrealizowane przez polskich twórców za granicą (po 1 stycznia 2023 roku). Zgłoszone produkcje mogą trwać maksymalnie 30 minut. Swoje filmy mogą nadsyłać autorki i autorzy w dowolnym wieku, jednak Jury Nagrody im. Zuzanny Jagody Kolskiej będzie oceniać tytuły (zakwalifikowane do oficjalnej selekcji), których twórcy mają maksymalnie 30 lat (urodzeni w 1994 roku lub później). Nie ma wymogu polskiej premiery.

Zgłoś film

Pytania prosimy kierować do Piotra Czerkawskiego, selekcjonera Shortlisty: piotr.czerkawski@nowehoryzonty.pl.

 


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD „Cięcie!”, czyli zombie gryzie kino 2/02/24
Nowe Horyzonty VOD „Kieł” wyłącznie na NH VOD. Zobacz wczesne dzieło autora „Biednych istot” 24/01/24
News Zwrot ku naturze. Relacja Ewy Szabłowskiej z festiwalu w Rotterdamie 7/02/24
Dystrybucja „Cztery córki” oraz „Chłopiec i czapla” nominowane do Oscarów! 23/01/24

Newsletter

OK