English

„Niedźwiedzie…” do oglądania i słuchania. Film Panahiego już w kinach

1/12/23
Niedźwiedzie nie istnieją, reż. Jafar Panahi
„Niedźwiedzie nie istnieją” od dziś w kinach. Sprawdź, gdzie gramy Cały ten piękny harmider. Zobacz zwiastun filmu „Totem” Lili Avilés

„Tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom!” – grzmiał prezes Ochódzki w kultowym Misiu. Choć czas, miejsce i okoliczności zdecydowanie różnią filmy Stanisława Barei i Jafara Panahiego, to perspektywa, którą przyjmują reżyserzy, jest podobna: oto każdy autorytaryzm w pewnym momencie staje się wielkim żartem. Co nie zmienia faktu, że nadal jest piekielnie niebezpieczny.

Od dziś w polskich kinach można oglądać Niedźwiedzie nie istnieją – wybitny film Jafara Panahiego, w którym ostrą jak brzytwa satyrą rozprawia się z absurdami autorytaryzmu, jednocześnie patrząc krytycznie na  pracę i odpowiedzialność samego reżysera. Również dziś debiutuje nowy odcinek Podcastu Nowych Horyzontów, w którym Patrycja Mucha rozmawia z Michałem Oleszczykiem aka SpoilerMaster o Niedźwiedziach. Jest sporo o kinie politycznym, kontekstach filmoznawczych, o wspomnianym już Misiu Barei oraz o… Titanicu Jamesa Camerona. Zapraszamy więc do kin oraz do słuchania podcastu!

 

Za możliwość nagrania podcastu dziękujemy Studio Sundflower.

Niedźwiedzie nie istnieją, czyli bareizmy wiecznie żywe

W swoim najnowszym dziele Jafar Panahi, brawurowo i ze swadą poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, opowiada o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który zaszywa się na prowincji, by stąd nadzorować projekt do którego zdjęcia powstają w pobliskiej Turcji. Wierzy, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy, ale to życzeniowe myślenie nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością. Atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta, na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski. Na zakurzonych uliczkach groza spotyka absurd, a najlepszą bronią przed tytułowymi niedźwiedziami – których nikt nie widział, lecz wszyscy się ich boją – okazuje się czarny humor. Jafar Panahi, do niedawna więzień reżimu, podejmuje trudne tematy z lekkością i swadą artysty, który doświadczając opresji, pozostaje wewnętrznie wolny.

Lista kin, w których gramy Niedźwiedzie nie istnieją

Partnerem premier kinowych Stowarzyszenia Nowych Horyzontów jest mBank.


czytaj także
Dystrybucja „Niedźwiedzie nie istnieją”: pokaz premierowy już dziś o 20:30 29/11/23
Nowe Horyzonty VOD Daj się otulić melancholii. Więcej filmowych emocji z mBankiem na NH VOD 28/11/23
Program Prezent piękny jak muzyka Mozarta. Podaruj bilet na pokaz „Amadeusza” 7/12/23
Nowe Horyzonty VOD „Blue Jean” już dostępna na NH VOD 24/11/23

Newsletter

OK