English

„Niedźwiedzie nie istnieją” Jafara Panahiego w kinach od 1 grudnia

2/11/23
Niedźwiedzie nie istnieją, reż. Jafar Panahi
Znamy program 14. AFF. „Pamięć” Michela Franco zamknie tegoroczną edycję Zobacz przeboje 23. NH w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego

Jak zaznaczył Michał Oleszczyk, autor podcastu Spoilermaster, Jafar Panahi to najodważniejszy reżyser współczesnego kina. Nie dlatego, że szokuje, przekracza estetyczne granice albo wprawia w stupor publiczność swoich filmów. Albo: nie tylko dlatego. Panahi od lat realizuje filmy sprzeciwiając się zakazowi pracy zawodowej, jaki wyznaczył mu irański rząd. Niedźwiedzie nie istnieją nie powinny zatem powstać, a jednak: ten zdobywca Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Wenecji zrealizowany został w tajemnicy. 

Znakomity, odważny, pełen czarnego humoru film Panahiego będzie można zobaczyć w polskich kinach już za miesiąc, od 1 grudnia.

Niedźwiedzie nie istnieją: wolność to nieustanna walka

Jafar Panahi, brawurowo i ze swadą poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, opowiada o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który zaszywa się na prowincji, by stąd nadzorować projekt do którego zdjęcia powstają w pobliskiej Turcji. Wierzy, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy, ale to życzeniowe myślenie nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością. Atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta, na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski. Na zakurzonych uliczkach groza spotyka absurd, a najlepszą bronią przed tytułowymi niedźwiedziami – których nikt nie widział, lecz wszyscy się ich boją – okazuje się czarny humor. Jafar Panahi, do niedawna więzień reżimu, podejmuje trudne tematy z lekkością i swadą artysty, który doświadczając opresji, pozostaje wewnętrznie wolny.

Partnerem premier kinowych Stowarzyszenia Nowe Horyzonty jest mBank.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Zobacz „Królestwo: Exodus” online. Arcydzieło von Triera dostępne na NH VOD 27/10/23
Nowe Horyzonty VOD Klasyka na każdą porę roku – oglądaj filmy Rohmera z NH VOD i Pełną Salą 26/10/23
Dystrybucja „Niedźwiedzie nie istnieją”: pokaz premierowy i dyskusja po filmie 10/11/23
Polecamy Nowe Horyzonty polecają festiwal Pięć Smaków. Co w programie? 14/11/23

Newsletter

OK