English

Zobacz „Saint Omer” w ramach Kina Konesera w sieci Helios

11/10/23
Saint Omer, reż. Alice Diop
„Disco Boy” już w kinach. Zobacz fascynującą podróż do jądra ciemności Projekt: Klasyka! Pełna Sala o filmach z Wielkiej kolekcji filmowej klasyki

To jedna z ostatnich szans, by złapać w kinie Saint Omer – opowieść, która wywraca myślenie o kobiecości, macierzyństwie i moralności o 180 stopni. Film Alice Diop będzie można zobaczyć w ramach Kina Konesera w sieci Kino Helios Polska 16 października.

Warto: to historia, która solidnie wgryza się w pamięć.

Sprawdź repertuar

Co myślimy, gdy mówimy: „matka”?

Saint Omer to francuski kandydat do Oscara i zdobywca Wielkiej Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji. Wstrząsający, prowokacyjny dramat sądowy, w którym na ławie oskarżonych zasiada młoda imigrantka posądzona o zamordowanie swojej 15-miesięcznej córeczki. Sprawa wydaje się być przesądzona: dziewczyna przyznaje się do winy. Jednak jej szokująca spowiedź przed przysięgłymi nie tylko komplikuje proces, ale i uniemożliwia łatwe ferowanie wyroków. Alice Diop scenariusz tej historii oparła na faktach, ale jej film staje się manifestem skierowanym przeciwko oskarżaniu – matek i kobiet, szczególnie tych „obcych”, o innym kolorze skóry. Saint Omer niepostrzeżenie konfrontuje nas z naszymi własnymi uprzedzeniami, sprawia, że odkrywamy w sobie ławników, adwokatów, sędziów. Ale ta opowieść sięga jeszcze głębiej: ku kolektywnym wyrwom w sercach i pamięci; ku córkom dziedziczącym traumy matek. Bo wykluczenie i pogarda też bywają narzędziem zbrodni.

Partnerem premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty jest mBank.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Wielka kolekcja filmowej klasyki ekskluzywnie na Nowych Horyzontach VOD 13/10/23
Program Rusza sprzedaż biletów na Amadeus Live podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty 4/10/23
Nowe Horyzonty VOD Cóż za wspaniałe szaleństwo! Zobacz legendarne „Królestwo” Larsa von Triera 29/09/23
Wydarzenie Młodzi duchem, młodzi ciałem: zapraszamy do kin! Startują Młode Horyzonty 29/09/23

Newsletter

OK