English

„Delikwenci” Rodriga Moreno zdobywcą Grand Prix 23. mBank Nowe Horyzonty

29/07/23
Delikwenci, reż. Rodrigo Moreno
Koncert Daniela Spaleniaka i duetu SARAPATA Kanapa na Horyzoncie: rozmowa z Mariją Kavtaradze

Jury 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyznało Grand Prix oraz nagrodę 10 tys. euro filmowi Delikwenci (The Delinquents) w reżyserii Rodriga Moreno.

To film o poszukiwaniu wolności zarówno w formie, jak i w treści, który zabiera nas w niezwykłą podróż – zmiennokształtny w licznych gatunkach, które miesza, pisze figlarny, surrealistyczny i olśniewający list miłosny do kina – tak swój werdykt uzasadnia jury w składzie: Mark Jenkin (laureat Grand Prix za Przynętę na 18. NH), Dane Komljen (zdobywca wyróżnienia za Afterwater na 22. NH), Jennifer Reeder (jej Sprawca znalazł się tegorocznej sekcji Nocne Szaleństwo), Sergio Fant (selekcjoner Berlinale) oraz Aga Woszczyńska (Cicha ziemia była jednym z filmów otwarcia ubiegłorocznych NH).

Rodrigo Moreno to filmowiec urodzony i mieszkający w Buenos Aires. Filmy Moreno zdobyły nagrody na wielu festiwalach filmowych, a jego prace były również wystawiane w MoMA, Muzeum Guggenheima, Anthology Film Archives i Lincoln Center (USA), Centre Pompidou (Francja) i Haus der Kulturen der Welt (Niemcy).

Jury przyznało także wyróżnienie filmowi After. Jak czytamy w uzasadnieniu, dzieło w reżyserii Anthony’ego Lapii zostało dostrzeżone za intensywną i immersyjną obserwację społeczności oraz intymny portret przedstawionych na ekranie osób – film prowadzi nas do refleksji nad współczesnymi problemami, które wybrzmiewają na koniec jeszcze głośniej niż muzyka techno.

Swojego laureata wskazali również widzowie i widzki festiwalu. Nagroda Publiczności trafiła w ręce Elene Naveriani, autorki Czarnego kosa, czarnej jeżyny (Blackbird Blackbird Blackberry).

Tegorocznym laureatem nagrody dla autora filmu prezentowanego w sekcji Shortlista został Damian Kosowski, reżyser Stwora.

Zdobywcę Nagrody im. Zuzanny Jagody Kolskiej wybrano spośród twórczyń i twórców, którzy nie ukończyli 30 lat. Najlepszy film wyselekcjonowało jury – prezes zarządu Fundacji im. Zuzanny Jagody Kolskiej (współfundator nagrody) oraz członkinie i członkowie Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.


Delikwentów, Czarnego kosa, czarną jeżynę oraz After będzie można zobaczyć w kinie jeszcze w ostatni dzień stacjonarnej części festiwalu – w niedzielę, 30 lipca. Seanse laureata Grand Prix rozpoczną się o godz. 9:30 oraz o godz. 15:45, z kolei pokaz zdobywcy Nagrody Publiczności wystartuje o godz. 19:30. Uwaga! To zmiana względem pierwotnie zaplanowanego terminu. Delikwentów i Czarnego kosa, czarną jeżynę wyświetlimy na ekranach Kina Nowe Horyzonty. Seans wyróżnionego filmu Anthony’ego Lapii wystartuje o godz. 13:45 w Dolnośląskim Centrum Filmowym (po seansie zapraszamy na spotkanie z twórcami). After oraz Stwora można oglądać również w ramach wirtualnej odsłony festiwalu (poprzez stronę nowehoryzonty.pl).

To nie koniec festiwalu – jeszcze do 6 sierpnia zapraszamy na pokazy online ponad 100 tytułów!

Sprawdź program online

24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 18-28 lipca 2024 r.


czytaj także
Program 30 lipca: niedziela na festiwalu 30/07/23
Program Pomóż nam ulepszać festiwal. Wypełnij ankietę 29/07/23
Esej Satyajit Ray: Kalkuta, Bengal, a potem cały świat 29/07/23
Program mBank Nowe Horyzonty online jeszcze do 6 sierpnia 30/07/23

Newsletter

OK