English

Delikwenci

Rodrigo Moreno
The Delinquents / Los delincuentes
Argentyna, Brazylia, Luksemburg, Chile 2023 / 189’
Laureat Grand Prix
Czarny kos, czarna jeżyna Imago

Delikwenci Rodrigo Moreno (jego Cień prezentowaliśmy w 2006 roku w przeglądzie Nowe Kino Argentyńskie) to jeden z niekwestionowanych przebojów ostatniego Cannes. Ta przezabawna, nieprzewidywalna, pełna fantazji i uroku opowieść rozpoczyna się jak dramat obyczajowy o sfrustrowanym monotonną egzystencją urzędniku, by nieoczekiwanie zamienić się w rasowy kryminał o napadzie na bank. A to dopiero początek! Moreno przekonuje nas bowiem, że prawdziwe życie i prawdziwe kino zaczyna się wtedy, kiedy ściągamy uniformy, radykalnie zrywamy z kieratem codzienności, iluzją zawodowego i artystycznego bezpieczeństwa i z egzystencjalną i kinową rutyną. Jego bohaterowie, kasjerzy Román i Morán, wkraczają więc na terytorium przygody, gdzie w towarzystwie bohemy będą poznawać wartość (i cenę) wolności. Prezentowana w sekcji Un Certain Regard arthouse’owa komedia kryje w sobie – niczym sejf, którego zawartość plądrujemy z zachwytem – mnóstwo niespodzianek. Począwszy od nawiązania do klasyki, czyli Apenas un delincuente (1949) Hugona Fregonese, przez zabawę w anagramy (Román, Morán, Norma), po podwójną rolę bankiera/gangstera w wykonaniu Germána De Silvy.

Małgorzata Sadowska

Rodrigo Moreno

Argentyński filmowiec urodzony i mieszkający w Buenos Aires. Filmy Moreno były nagradzane i pokazywane na wielu festiwalach filmowych. Jego prace były również wystawiane w MoMA, Muzeum Guggenheima, Anthology Film Archives i Lincoln Center (USA), Centre Pompidou (Francja) i Haus der Kulturen der Welt (Niemcy). W 2017 roku hiszpańska fundacja Ibertigo zorganizowała retrospektywę jego prac w Las Palmas. Kolejna retrospektywa odbyła się w 2019 roku w Wolf Kino w Berlinie. Zrealizowany w 2006 roku Cień zdobył Nagrodę im. Alfreda Bauera na Berlinale oraz nagrodę za najlepszy scenariusz latynoamerykański na Sundance. Nakręcony pięć lat później Tajemniczy świat również znalazł się w konkursie Berlinale. Moreno wykłada reżyserię filmową na Universidad del Cine w Buenos Aires.

Wybrana filmografia

1998 Mala época (co-dir.)

2001 Hotel Descanso / El descanso 

2006 Cień / El custodio 

2011 Tajemniczy świat / Un mundo misterioso 

2015 Réimon

2017 Una ciudad de provincia

2023 Delikwenci / Los delincuentes / The Deliquents

Twórcy

reżyseria Rodrigo Moreno
scenariusz Rodrigo Moreno
zdjęcia Alejo Maglio, Inés Duacastella
montaż Manuel Ferrari, Nicolás Goldbart, Rodrigo Moreno
obsada Daniel Elias, Esteban Bigliardi, Margarita Molfino, German De Silva, Laura Paredes, Mariana Chaud, Cecilia Rainero
producent Ezequiel Borovinsky
produkcja Wanka Cine
właściciel praw Magnolia
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język hiszpański

Delikwenci

Rodrigo Moreno

Twoja ocena 0/5