English

Filmowe gwiazdy pod rozgwieżdżonym niebem. Sprawdź program Kina na Rynku

17/07/23
Łowca androidów, reż. Ridley Scott
Poznajmy uczestników i gości 12. edycji warsztatów A Sunday in the Country Podwójna gwarancja dobrej jakości – Nowe Horyzonty na Nowych Horyzontach

Przyjemny letni wieczór, nad głową rozgwieżdżone niebo, dookoła piękne zabytki Wrocławia, a na ekranie gwiazdy światowego formatu. Ten zestaw niezmiennie oferuje Kino na Rynku, organizowany w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty cykl bezpłatnych pokazów w samym sercu stolicy Dolnego Śląska.

Codziennie o godz. 22:00, od 21 do 30 lipca, zapraszamy na seanse festiwalowych hitów i kultowych klasyków. W programie Kina na Rynku znalazły się m.in.: nagrodzone Złotą Palmą W trójkącie Rubena Östlunda, nominowane do Oscara IO Jerzego Skolimowskiego oraz klasyczne perły z wytwórni Warner Bros. – Łowca androidów Ridleya Scotta czy 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka. W tym roku na Rynku zagra także jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych – Kuba Stankiewicz – wraz z Wojciechem Pulcynem i Sebastianem Frankiewiczem.

Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny, w miarę dostępności miejsc. Obowiązuje zasada pierwszeństwa. Kino na Rynku realizowane jest ze środków Gminy Wrocław | www.wroclaw.pl.

Program Kina na Rynku

21 lipca (piątek), godz. 22:00 – W trójkącie, reż. Ruben Östlund

Nagrodzony już po raz drugi canneńską Złotą Palmą Ruben Östlund zabiera nas w szalony rejs luksusowym statkiem z piękną gwiazdką Instagrama Yayą (Charlbi Dean), początkującym modelem Carlem (Harris Dickinson) oraz wiecznie pijanym kapitanem (przezabawny Woody Harrelson). Dla osób niesłyszących dostępne będą napisy SDH, dla osób słabowidzących/niewidomych – audiodeskrypcja; szczegóły tutaj.

22 lipca (sobota), godz. 22:00 – Łowca androidów, reż. Ridley Scott

Kultowy film science-fiction – opowieść o Ricku Deckardzie (jedna z najlepszych ról Harrisona Forda), stróżu prawa, który ma za zadanie wyśledzić i zabić czworo androidów dowodzonych przez charyzmatycznego Batty’ego (nieodżałowany Rutger Hauer). 

23 lipca (niedziela), godz. 22:00 – IO, reż. Jerzy Skolimowski

Wizjonerski film weterana europejskiego kina, Jerzego Skolimowskiego, był jedną z sensacji ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, gdzie zasłużenie zdobył Nagrodę Jury. Na ekranie śledzimy epicką drogę tytułowego IO – osiołka, który trafia pod opiekę ludzi mądrych i głupich, dobrych i brutalnych, empatycznych i próżnych.

24 lipca (poniedziałek), godz. 22:00 – Blisko, reż. Lukas Dhont

Nagrodzone canneńskim Grand Prix Blisko to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego.

25 lipca (wtorek), godz. 22:00 – Silent Twins, reż. Agnieszka Smoczyńska

Oparty na reportażu Marjorie Wallace film jest prawdziwą historią June i Jennifer Gibbons, czarnych sióstr z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą. Dziewczyny odmawiające werbalnej komunikacji z rodziną, nauczycielami i rówieśnikami tworzą symbiotyczny, choć niepozbawiony rywalizacji duet. W jednej z głównych ról zobaczymy Letitię Wright.

26 lipca (środa), godz. 22:00 – 2001: Odyseja kosmiczna, reż. Stanley Kubrick

Arcydzieło gatunku science fiction. Kubrick wyznaczył nowe perspektywy filmom popularnonaukowym i zredefiniował granice kina, rozszerzając je na czystą kontemplację natury ludzkości. Czas akcji filmu rozciąga się od zarania dziejów po rok tytułowy.

27 lipca (czwartek):

a) godz. 20:30 – koncert: Kuba Stankiewicz Trio

Koncert jednego z najlepszych polskich pianistów jazzowych Kuby Stankiewicza, który wraz z Wojciechem Pulcynem (kontrabas) i Sebastianem Frankiewiczem (perkusja) zagra utwory inspirowane twórczością wybitnego polskiego kompozytora Henryka Warsa, autora muzyki do Wielkiej drogi (1946). Wydarzenie organizowane we współpracy z FINA (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny).

b) godz. 22:00 – Wielka droga, reż. Michał Waszyński

Historia mężczyzny, która zaczyna się w Lwowie w 1939 roku i prowadzi przez kolejne lata II wojny światowej oraz różne kraje. Legendarny film Michała Waszyńskiego, zrekonstruowany dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu, stanowi zabytek historyczny, który oprócz elementów fabuły zawiera cenne zdjęcia dokumentalne pokazujące wojenną drogę Polaków z Sybiru do Włoch.

28 lipca (piątek), godz. 22:00 – Podejrzana, reż. Park Chan-wook

Znakomity, nagrodzony w Cannes dreszczowiec w reżyserii mistrza gatunku. Bohaterem thrillera jest policjant, który, rozwiązując sprawę pewnej śmierci, zakochuje się w głównej podejrzanej – wdowie po zmarłym. On cierpi na bezsenność, ona wie, jak uśpić jego czujność.

29 lipca (sobota), godz. 22:00 – Przed wschodem słońca, reż. Richard Linklater

Na ekranie: młodzi i Ethan Hawke oraz Julie Delpy, przed ekranem: widzki i widzowie, którzy smakują jedną z najpiękniejszych historii o miłości w dziejach kina. Jesse (Hawke) i Celine (Delpy) spotkali się przez przypadek. Nie myślą o przyszłości, sprawdzają, jak czuła jest noc, przeżywają wiek niewinności i tworzą z każdą kolejną minutą własną love story.

30 lipca (niedziela), godz. 22:00 – Pięć diabłów, reż. Léa Mysius

Najnowszy film Léi Mysius – reżyserki znakomitej Avy – to elektryzujące kino z pogranicza dramatu, thrillera i parapsychologicznego fantasy. A zarazem nieoczywista opowieść o pamięci, macierzyństwie, niespełnionych pragnieniach i życiu odłożonym na później. 

 

Partnerem pokazów polskich filmów jest Dr Irena Eris.


czytaj także
Esej Z kamerą wśród Wulkanów (albo krótka historia islandzkiego kina drogi) 17/07/23
Program Bliska daleka Północ. Sekcja Oslo/Reykjavik po raz piąty na festiwalu 17/07/23
Wywiad Kanapa na Horyzoncie: rozmowa z Marcinem Pieńkowskim 19/07/23
News System rezerwacji już działa. Przepraszamy za problem! 20/07/23

Newsletter

OK