English

Festiwal dostępny. Wydarzenia i seanse z audiodeskrypcją i napisami SDH

13/07/23
Blisko, reż. Lukas Dhont
„Jedna z dwudziestu”: weź udział w quizie Godardowskich Igraszek Dobre dźwięki po horyzont. Program koncertów i wydarzeń w klubach

Dostęp do kultury, w tym do kina najwyższej jakości, powinien być egalitarny oraz otwarty dla możliwie szerokiego grona odbiorczyń i odbiorców. W tym celu mBank Nowe Horyzonty oraz Fundacja Katarynka kontynuują współpracę, dzięki której mamy przyjemność ponownie zaprosić na festiwalowe pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami SDH. 

Przy każdym z wydarzeń zapewniamy wsparcie przeszkolonego wolontariusza. Poniżej prezentujemy pełny program seansów w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty.

Wsparcie przez cały festiwal

Pokazy z audiodeskrypcją i napisami to nie wszystko. Dzięki współpracy z Fundacją Katarynka zapewniamy pomoc wolontariuszy przy każdym innym seansie festiwalowym. Osoby, które chcą skorzystać z takiej pomocy, prosimy o wysłanie zgłoszenia do pani Alicji Regiewicz: alicja@fundacjakatarynka.pl, 795 592 561.

Festiwal dostępny – program seansów

  • Pokaz filmu W trójkącie (Triangle of Sadness) w reżyserii Rubena Östlunda, z audiodeskrypcją i napisami SDH

Kiedy: 21 lipca (piątek), godz. 22:00

Gdzie: Kino na Rynku (kino plenerowe)

Wstęp bezpłatny, jednak aby otrzymać odbiornik do audiodeskrypcji na miejscu wydarzenia, niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja drogą mailową: alicja@fundacjakatarynka.pl lub poprzez sms: 795 592 561. Prosimy zgłosić ewentualną potrzebę wsparcia wolontariusza w dotarciu z przystanku MPK na miejsce wydarzenia.

Na miejscu są dostępne wydzielone miejsca oraz toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.

O filmie W trójkącie:

Nagrodzony już po raz drugi canneńską Złotą Palmą Ruben Östlund zabiera nas w szalony rejs luksusowym statkiem z piękną gwiazdką Instagrama Yayą (Charlbi Dean), początkującym modelem Carlem (Harris Dickinson) oraz wiecznie pijanym kapitanem (przezabawny Woody Harrelson). Na statku bawią się celebryci i bogacze – emerytowani handlarze bronią, rosyjski król nawozu, podstarzałe diwy i zrzędliwe milionerki. Rejs po szmaragdowych morzach zamienia się w jazdę bez trzymanki, przy której katastrofa Titanica to romantyczny wypadek przy pracy. Autor Turysty i The Square szarżuje i nie daje nam chwili wytchnienia – żongluje rolami społecznymi bohaterów, demaskując ich próżność i egoizm, kpi z pustej sławy influencerów, wyśmiewa świat mody. I robi to z wyczuwalną rozkoszą. W trójkącie to świetnie napisana, podzielona na trzy zaskakujące akty satyra, a także niezwykle aktualny i drapieżny komentarz do absurdalnie okrutnych czasów, w których żyjemy. Nasze „trójkąciki samotności” z pewnością rozluźnią się podczas seansu.

  • Pokaz filmu Blisko (Close) w reżyserii Lukasa Dhonta, z audiodeskrypcją i napisami SDH. Seans połączony ze spotkaniem tłumaczonym na polski język migowy (PJM) z Miri Palak, edukatorką seksualną osób z niepełnosprawnościami z Fundacji SexedPL

Kiedy: 27 lipca (czwartek), godz. 19:00

Gdzie: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21, sala numer 2

Bilety: 8 zł, dostępne online oraz od 19 lipca w kasach Kina Nowe Horyzonty

Zachęcamy, aby z wyprzedzeniem zgłosić chęć udziału i zarezerwować miejsce na pokaz filmu Blisko – drogą mailową: alicja@fundacjakatarynka.pl lub poprzez sms: 795 592 561.

Na miejscu dostępna jest toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.

O filmie Blisko:

Najpiękniejszy film zeszłorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.

 


czytaj także
Wydarzenie Sprawdź swoją wiedzę filmową: weź udział w quizie Watching Closely 14/07/23
Branża Znamy uczestników 14. edycji Studia Nowe Horyzonty+! 12/07/23
Program Jedz, pij, oglądaj. Kolacja inspirowana filmem „Bulion i inne namiętności” 12/07/23
Branża Znamy tytuły Polish Days 2023 11/07/23

Newsletter

OK