English

Precz z pruderią! Nocne Szaleństwo na 23. mBank Nowe Horyzonty

25/05/23
Kapitan Faggotron ratuje świat, reż. Harvey Rabbit
Najlepsze z najlepszych. Klasyka kina podczas 23. mBank Nowe Horyzonty Uczucie mocne jak góra. „Kawałek nieba” Micheala Kocha od dziś w kinach

Porzućcie wszelką pruderię, wy, którzy tu wchodzicie. Oto wkraczamy do świata, gdzie nudne konwenanse i przebrzmiałe stereotypy trafiły na śmietnik, humor jest czarny jak smoła, a granice istnieją tylko po to, aby je przekraczać. Witamy w krainie Nocnego Szaleństwa, czyli w sekcji Nowych Horyzontów, w której spotkacie twórczynie i twórców żonglujących gatunkami, bawiących się konwencjami, nieustannie badających rozciągliwość języka kina. 

W tym roku spotkacie tutaj m.in.: Nidę Manzoor i Polite Society, Sebastiána Silvę i Gnijąc w słońcu (oba filmy były przebojami ostatniej edycji festiwalu Sundance), Brandona Cronenberga i Infinity Pool, Harvey’a Rabbita i Kapitana Faggotrona ratującego świat, Vasilisa Katsoupisa i Inside oraz Jennifer Reeder i Sprawczynię.

Trwa sprzedaż karnetów oraz akredytacji dziennikarskich i branżowych na stacjonarną część 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty (20-30 lipca).

Kup karnet

Kup akredytację dziennikarską

Kup akredytację branżową

Polite Society, reż. Nida Manzoor

Niecodzienne, ale bardzo sprawne połączenie Bollywoodzkiego blichtru z brytyjską ironią w szalonej opowieści o sile siostrzeństwa. Ria Khan wierzy, że musi uratować swoją starszą siostrę Lenę przed zbliżającym się ślubem. Korzystając z pomocy przyjaciół postanawia więc urządzić największy „weselny skok” w dziejach – wszystko w imię niezależności i wolności od społecznych norm.

Gnijąc w słońcu (Rotting in the Sun), reż. Sebastián Silva

Czarna, pełna niepoprawnego humoru komedia, która rozprawia się z absurdami przemysłu filmowego i prezentuje w krzywym zwierciadle kryzys twórczy. Sebastián Silva wciela się tu w filmowca, który, targany wewnętrznymi problemami, zostaje wysłany przez swojego menadżera na wakacje na plaży nudystów. Tam, w dosyć niecodziennych okolicznościach, Sebastián poznaje influencera Jordana, który chce wciągnąć go w realizację wspólnego projektu. Spotkanie tej dwójki owocuje serią wielu niefortunnych zdarzeń.

Infinity Pool, reż. Brandon Cronenberg

Nigdy nie będzie takiego lata. A przynajmniej nie dla Jamesa Forstera (tradycyjnie znakomity Alexander Skarsgård), niespełnionego, lecz bogato ożenionego pisarza, który w poszukiwaniu inspiracji przyjechał do egzotycznego kraju Li Tolqa. Zabiwszy przypadkiem tubylca, mężczyzna wikła się w intrygę jak z koszmaru. Film Brandona Cronenberga przywodzi na myśl twórczość Kafki i de Sade’a, ale również serial Biały Lotos. To fantasmagoryczna satyra o białym, uprzywilejowanym facecie, który na wakacjach usiłuje odnaleźć swoje prawdziwe „ja”. W jednej z ról zobaczymy nową „królową horrorów” – Mię Goth.

Kapitan Faggotron ratuje świat (Captain Faggotron Saves the Universe), reż. Harvey Rabbit

Ojciec Gaylord jest homoseksualistą, lecz nie przyzna się do tego nawet na spowiedzi. Prawda upomina się jednak o niego pod postacią byłego chłopaka, który zamierza rozewrzeć odbyt piekła i zmienić Ziemię w queerową planetę. Apokalipsa? A może koniec pewnej iluzji? Wszak sam Jezus wolał facetów. Obrażeni? Wy, którzy decydujecie się na seans, musicie porzucić wszelkie uprzedzenia. A także wszelką pruderię.

Inside, reż. Vasilis Katsoupis

Złodziej zostaje na wiele dni zamknięty w apartamencie kolekcjonera sztuki. Dla niego, artysty amatora, jest to okazja, aby poświęcić się działalności twórczej. Zaczyna traktować luksusowe lokum jako scenę, płótno i surowy materiał. Zmienia więzienie w prywatną galerię. Arthouse’owy thriller psychologiczny, w którym w głównego bohatera wciela się Willem Dafoe, aktor predysponowany do ról outsiderów.

Sprawczyni (Perpetrator), reż. Jennifer Reeder

Nastolatka dowiaduje się, że odziedziczyła nadnaturalną moc empatii. Cudowne dziecko będzie musiało poradzić sobie w nowej szkole i stawić czoła grasującemu w okolicy napastnikowi. Brzmi to konwencjonalnie, ale wygląda inaczej: dziwniej, ostrzej, Lynchowsko. Film odznacza się absurdalnym humorem, serwowanym z niewzruszenie kamienną twarzą. Ponadto obfituje w makabryczne i surrealistyczne akcenty. Wizualnym leitmotivem jest tu czerwień krwi, symbol krzywdy współdzielonej przez kobiety. 

 

Partnerem medialnym sekcji Nocne Szaleństwo jest Watching Closely.

Część stacjonarna 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 20-30 lipca 2023, część online będzie trwać o tydzień dłużej – do 6 sierpnia. Na stacjonarne pokazy zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty oraz Dolnośląskiego Centrum Filmowego.


czytaj także
Ogłoszenie Klimat, który zmienia człowieka. Dołącz do zespołu wolontariatu! 23/05/23
Program Nagrodzone w Cannes „About Dry Grasses” Ceylana w programie festiwalu 27/05/23
Festiwale Ekscentrycznie i autotematycznie: Cannes oczami dyrektorek NH i AFF 30/05/23
Program Przeboje Cannes w programie 23. mBank Nowe Horyzonty 31/05/23

Newsletter

OK