English

Nagrodzone w Cannes „About Dry Grasses” Ceylana w programie festiwalu

27/05/23
About Dry Grasses, reż. Nuri Bilge Ceylan
Uczucie mocne jak góra. „Kawałek nieba” Micheala Kocha od dziś w kinach Ekscentrycznie i autotematycznie: Cannes oczami dyrektorek NH i AFF

W sobotni wieczór poznaliśmy laureatki i laureatów 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Wśród nagrodzonych znalazła się Merve Dizdar, która odebrała statuetkę dla najlepszej aktorki za swój występ w About Dry Grasses. Mamy przyjemność ogłosić, że najnowszy film mistrza kina – Nuriego Bilge Ceylana – znajdzie się w programie tegorocznej odsłony festiwalu mBank Nowe Horyzonty (20-30 lipca), a później zostanie wprowadzony na ekrany polskich kin dzięki Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty.

Złota Palma, czyli najważniejsza spośród nagród, trafiła w ręce Justine Triet, autorki Anatomy of a Fall. Grand Prix zdobył Jonathan Glazer, twórca The Zone of Interest. Najlepszym reżyserem został Trần Anh Hùng (The Passion of Dodin Bouffant), zaś najlepszym scenarzystą – Yuji Sakamoto (Monster, reż. Hirokazu Kore-eda). Nagrodę Jury przyznano Akiemu Kaurismäkiemu za Fallen Leaves.  Kōji Yakusho, który wystąpił w Perfect Days Wima Wendersa, odberał nagrodę dla najlepszego aktora. Złota Kamera za najlepszy debiut trafiła do Thien An Phama, reżysera Inside the Yellow Cocoon Shell. Gratulujemy wszystkim zwyciężczyniom i zwycięzcom!

W programie 23. mBank Nowe Horyzonty, oprócz About Dry Grasses, znajdzie się także prezentowane w sekcji konkursowej Cannes Club Zero Jessiki Hausner. To oczywiście nie koniec canneńskich dobroci, które sprawdzimy w lipcu do Wrocławia. W najbliższych dniach będziemy informować o kolejnych tytułach, które przyjadą do Polski z Lazurowego Wybrzeża.


czytaj także
Program Precz z pruderią! Nocne Szaleństwo na 23. mBank Nowe Horyzonty 25/05/23
Program Najlepsze z najlepszych. Klasyka kina podczas 23. mBank Nowe Horyzonty 24/05/23
Program Przeboje Cannes w programie 23. mBank Nowe Horyzonty 31/05/23
Ogłoszenie Klimat, który zmienia człowieka. Dołącz do zespołu wolontariatu! 23/05/23

Newsletter

OK