English

Kobieta? To kolejny rekwizyt. „Brainwashed” w kinach

17/03/23
Brainwashed: seks, kamera, władza, reż. Nina Menkes
„Brainwashed” w kinach od 17 marca. Sprawdź, gdzie gramy Nowe Horyzonty tournée. Zobacz festiwalowe hity w swoim mieście

Rekwizyt, który można odpowiednio ustawić, oświetlić, wyeksponować – w taki sposób, żeby męskie spojrzenie było zaspokojone. Nina Menkes nie owija w bawełnę: jej zdaniem kino od wielu, wielu lat instrumentalizuje i uprzedmiotawia kobiece bohaterki, a my – jako widzki i widzowie – często nawet nie zauważamy ekranowego „prania mózgu”. Dziś w polskich kinach debiutuje Brainwashed: seks, kamera, władza, w którym Menkes zagląda za kulisy całego procederu.

Uwaga! Film będzie dostępny na wielkich ekranach tylko przez kilka dni – w ramach specjalnego wydarzenia kinowego. Zachęcamy więc, żeby nie zwlekać i zaplanować seans już dziś. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, w których zobaczycie Brainwashed.

 

Kino w cieniu patriarchatu

Brainwashed: seks, kamera, władza to ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z SzanghajuOkno na podwórzeButch Cassidy i Sundance Kid), czy o współczesnej produkcji (Łowca androidów 2049Życie AdeliWonder Woman) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata. W Brainwashed... wypowiadają się też inne reżyserki, ekspertki i działaczki na rzecz równouprawnienia w kinie (Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita O’Brien). Menkes przechadza się z tymi myślami po Cannes i przed wielkim ekranem sali wykładowej. Jej sylwetka i komentarz rozbijają pozorną neutralność scen, w których dominuje męskie spojrzenie. Znawcy twórczości Menkes twierdzą, że ona sama znalazła sposób, żeby przemówić do nas innym językiem.

Lista kin, w których gramy Brainwashed


czytaj także
Branża Rozpoczął się nabór na Polish Days 2023 16/03/23
Program Peryferia w centrum. Retrospektywa Alice Diop podczas 23. Nowych Horyzontów 14/03/23
Program Mistrzowskie szaleństwo. „Infinity Pool” oraz „Inside” w programie 23. NH 21/03/23
Program Smart7: międzynarodowy konkurs na 23. Nowych Horyzontach 23/03/23

Newsletter

OK