English

Ponad 116 tys. uczestniczek i uczestników festiwalu Nowe Horyzonty!

11/08/22
fot. Wojciech Chrubasik
22. MFF Nowe Horyzonty: dziękujemy! Zobacz przedpremierowo „Vortex” – nowy film Gaspara Noego

Wizualny horyzont tegorocznej edycji festiwalu wyznaczało światło: w centrum identyfikacji graficznej znalazło się Słońce, które – jak nowohoryzontowe kino – oświetlało nowe kierunki i zjawiska w kinematografii. Ten symbol okazał się szczęśliwy również dla frekwencji wydarzenia, usuwając w cień wszelkie prognozy przewidujące zmierzch kina. 

W 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty uczestniczyło łącznie 116 853 widzek i widzów. W stacjonarnej części wydarzenia wzięło udział o jedną trzecią więcej osób niż w ubiegłym roku. Dziękujemy za ogromne zaufanie, jakim obdarzyliście festiwalowy zespół!

W programie 22. Nowych Horyzontów znalazło się łącznie 271 filmów, z czego aż 156 z nich to polskie premiery. W ramach stacjonarnej części wydarzenia (21-31 lipca) zorganizowano ponad 600 seansów kinowych. Blisko połowa wszystkich tytułów była dostępna również na online’owej odsłonie festiwalu (21 lipca-7 sierpnia).

To była wspaniała edycja, pełna świetnej energii. Czuliśmy, że wróciła atmosfera przedpandemicznych odsłon. W części stacjonarnej festiwalu uczestniczyło 33 procent więcej widzów niż rok temu. To znakomita wiadomość nie tylko dla nas, ale też dla całej branży filmowej. Kino żyje i ma się świetnie! – mówi Marcin Pieńkowski, dyrektor MFF Nowe Horyzonty.

Nie tylko kino tętniło życiem podczas tegorocznej odsłony festiwalu. W programie 22. Nowych Horyzontów znalazł się szereg innych wydarzeń: dwie wystawy – inspirowana sztuką i kulturą Północy Republika słońca w galerii Studio BWA oraz towarzysząca retrospektywie Jonasa Mekasa As Far As I Can See w galerii SiC! BWA, przygotowana przez IP Studio interaktywna instalacja w ramach Ambient Roomu, koncert legendy brytyjskiego rocka – zespołu Tindersticks, a także dwa projekty łączące muzykę i performans – W Brzask, czyli muzyczne przywitanie dnia w Parku Szczytnickim oraz Midnight Show – senno-dźwiękowy seans w katedrze św. Marii Magdaleny.

Festiwalowe filmy można było oglądać na ekranach Kina Nowe Horyzonty, Dolnośląskiego Centrum Filmowego oraz w plenerze, dzięki Kinu na Rynku. Dodatkową atrakcją był sekretny pokaz Big Lebowskiego zorganizowany w przestrzeni jednej z wrocławskich kręgielni. We wszystkich wydarzeniach stacjonarnych wzięło udział 94 863 osób.

7 sierpnia zakończyła się wirtualna odsłona Nowych Horyzontów – w programie online znalazło się ponad 100 festiwalowych tytułów. Liczba pojedynczych odtworzeń filmów wyniosła 21 990. Przyjmując jednak, że przed ekranami komputerów i telewizorów w domach zasiadło więcej osób – finalna liczba jest znacznie większa. Mnożnik, z którego korzystają światowe festiwale w celu szacowania frekwencji online, wynosi 1,7. W takim przypadku tegoroczna frekwencja wirtualnej odsłony NH plasuje się na poziomie ponad 37 383 odbiorczyń i odbiorców.

Na 23. MFF Nowe Horyzonty zapraszamy w dniach 20-30 lipca 2023 roku. Wcześniej spotkamy się na 9. odsłonie festiwalu Kino Dzieci (24 września – 2 października) oraz na 13. American Film Festival (8-13 listopada). Przez cały rok zapraszamy do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty oraz online – na platformę Nowe Horyzonty VOD. 16 września, dzięki Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty, na ekranach polskich kin zadebiutuje jeden z filmów z tegorocznego programu festiwalu – Vortex w reżyserii Gaspara Noego. Wciąż można oglądać wystawy towarzyszące festiwalowi: Republika słońca będzie panować w galerii Studio BWA do 7 października, z kolei As Far As I Can See jest dostępna w galerii SiC! BWA do 3 września.


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD Festiwalowe filmy na platformie Nowe Horyzonty VOD 9/08/22
News Wygraj Miłość od mydlarni 4 Szpaki 5/08/22
News Ostatni weekend z NH online. Zobacz TOP 5 najpopularniejszych filmów 5/08/22
News Zobacz filmy Agnieszki Holland online 3/08/22

Newsletter

OK