English
Indeks Cykle Kalendarz
IP Group / Ambient Room #6: DISCHARGE

Wystawę dedykujemy postaci Jonasa Mekasa – ikonie kina awangardowego.

Tytuł wystawy można przetłumaczyć jako Z tego, co widzę lub Tak daleko, jak mogę spojrzeć. Choć nie są to słowa Jonasa Mekasa, brzmią jak cytat z jego filmów. As far as I can see  to zwrot wykorzystywany do wyrażenia osobistego punktu widzenia. Akcentuje też ludzką skalę – to, co osiągalne ciałem i wzrokiem. Emanuel Geisser i Kama Sokolnicka z okazji setnej rocznicy urodzin amerykańsko-litewskiego twórcy proponują wystawę o podróży, ruchu, świetle i marzeniach, które mają pozostać niespełnione.

Jonas Mekas, nazywany ojcem chrzestnym amerykańskiej awangardy filmowej, zapytany w 2019 roku przez Hansa Ulricha Obrista o swoje niezrealizowane projekty, powiedział: Kiedy będę miał 100 lat, chcę pojechać w Himalaje, do Tybetu. Porozmawiamy o tym w 2023 roku, kiedy wrócę. Gdyby wciąż żył, obchodziłby w tym roku swoje setne urodziny i być może odbywałby podróż, o której marzył. Planowana wyprawa pozostała jednak jedynie fantazją na temat potencjalnej przyszłości, ideą, która mogła nadawać sens tamtej chwili. Być może dla Mekasa szczyty świata od zawsze były jedynie wizją osadzoną w sferze niezrealizowanych pomysłów, które popychały artystę do ciągłego rozwoju, obierania kolejnych mentalnych i artystycznych wędrówek.  

artyści: Emanuel Geisser, Kama Sokolnicka
kuratorka: Joanna Kobyłt 
produkcja: Patrycja Ścisłowska
identyfikacja wizualna: Karolina Pietrzyk
partnerzy: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Kino Nowe Horyzonty, Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Lithuanian Film Centre, Lithuanian Culture Institute, Program Jonas Mekas 100!
organizator: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
współorganizator: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

O artystach

Kama Sokolnicka (ur. 1978) – mieszka i pracuje we Wrocławiu i Berlinie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. E. Geta-Stankiewicza. Jej praktyka artystyczna opiera się na montażu jako procesie konceptualnym. Interesują ją błędy w czytaniu, słuchaniu i rozumieniu, a prace charakteryzuje powściągliwość w użyciu materiałów oraz zróżnicowanie pod względem formy – od kolażu, obiektu, instalacji i malarstwa po rzeźbę. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i grupowych w Polsce i za granicą. W 2021 roku otrzymała stypendium Prezydenta Wrocławia.

Emanuel Geisser (ur. 1974) – urodzony w St. Gallen w Szwajcarii. Mieszka i pracuje w Berlinie. Studiował w Ecole Supérieure d’Art Visuel w Genewie i Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu. Na swoim koncie ma wiele międzynarodowych wystaw, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. W praktyce artystycznej wykorzystuje instalacje, filmy, wideo oraz techniki kolażu. Bada zasady działania natury, upór zjawisk fizycznych oraz kruche systemy, które trzymają wszystko razem. Swoją pracę traktuje jako kalibrowanie świata za pomocą instrumentów artystycznych.

Galeria SIC! BWA Wrocław

pl. Kościuszki 9/10
poniedziałek–piątek: godz. 14:00–19:00
sobota–niedziela: godz. 11:00–15:00

wystawa otwarta od 22.07 do 3.09.2022

wstęp wolny

Otwarcie wystawy

piątek, 22.07, godz. 18:00

Oprowadzania

23.07, godz. 19:00
Oprowadzanie po wystawie z udziałem artystów, Kamy Sokolnickiej i Emanuela Geissera

27.07, godz. 17:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie z Joanną Kobyłt

Kiedy, gdzie

pt 22 lip, 18:00 sic!
otwarcie wystawy
sb 23 lip, 19:00 sic!
oprowadzanie
śr 27 lip, 17:00 sic!
oprowadzanie
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

85 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

As Far As I Can See

Twoja ocena 0/5