English

„Złota dziewiątka” Janusza Palikota

26/07/22
Niewiarygodne, ale prawdziwe, reż. Quentin Dupieux
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

Znacie go z wielu różnych aktywności, dziś występuje jako koneser kina i nowohoryzontowicz. Sprawdźcie „złotą dziewiątkę” Janusza Palikota z Browaru Tenczynek, który jest sponsorem tegorocznej edycji festiwalu. Na liście TOP 9 znalazły się m.in. Sundown Michela Franco, Takie lato Denisa Côté i Holy Spider Alego Abbasiego.

  1. Holy Spider – obraz świata, w którym brutalnym szaleńcom tylko się przyklaskuje, a walczące o przeżycie kobiety uważa się za bezwartościowe. Historia w reżyserii Alego Abbasiego to opowieść o seryjnym mordercy, który w 2000 roku zabijał w Iranie pracownice seksualne. Zabójca twierdził przy tym, że chciał tylko „oczyścić” ulice ze zła.
  2. Prześwietlenie – cierpka, boleśnie realistyczna i zarazem błyskotliwa opowieści w reżyserii Cristiana Mungiu o globalizacji, kryzysie męskości, kompleksach i nacjonalizmie. Akcja filmu rozgrywa się w transylwańskiej miejscowości pełnej cichych uprzedzeń i zadawnionych urazów, które eksplodują wraz z pojawieniem się w lokalnej społeczności emigrantów ze Sri Lanki.
  3. Sundown – przewrotny film Michela Franco, w którym atrakcyjna otoczka meksykańskiego kurortu wakacyjnego skrywa niewygodną treść. Bohaterowie myślący przez pryzmat stereotypów, nieświadomi własnego uprzywilejowania i wyraźnie zagubieni w egzotycznym raju, budzą na przemian rozbawienie, niechęć i współczucie. To niewygodne lustro, w którym nasze kompleksy i wyobrażenia na temat pozycji społecznej odbijają się jednocześnie.
  4. Takie lato – odizolowany od świata domek nad jeziorem, a w nim trzy kobiety cierpiące z powodu niemożności zaspokojenia popędu seksualnego. Film Denisa Côté nie szuka prostych podniet ani tanich sensacji. Zamiast tego z fascynacją przyglądamy się jednostkom, które znalazły się na obrzeżach społeczeństwa.
  5. Odbicie – przejmująco aktualny portret powojennej traumy autorstwa jednego z najoryginalniejszych twórców współczesnego kina ukraińskiego – Valentyna Vasyanovycha. Chirurg ratujący życie żołnierzom z frontu wstępuje do armii i trafia do niewoli. Tam musi zmierzyć się z potworną codziennością współczesnej wojny, z własną bezsilnością i poczuciem zdrady, a po powrocie do domu, ze „zwykłym” życiem, które wydaje się niemożliwe i nieprzystające do traumatycznego doświadczenia.
  6. Niewiarygodne, ale prawdziwe – wyjątkowy film o przemijaniu, który z zaciekawieniem i współczuciem dla swoich bohaterów przygląda się iluzjom. Szalone kino Quentina Dupieux. Absurdalna i zabawna jednocześnie historia o pogoni za młodością.
  7. You Won’t Be Alone – reżyserski debiut Gorana Stolevskiego to opowieść o wiecznym poszukiwaniu, byciu w drodze, pragnieniu doświadczenia. XIX–wieczne macedońskie lasy i wioski przepełniają się od przerażających opowieści. Błyskotliwe połączenie kina Ariego Astera i Terence'a Mallicka – poetyckie i mroczne.
  8. Do piątku, Robinsonie – spotkanie dwóch mistrzów kina – Godarda i Golestana, reżyserowane przez Mitra Farahaniego, jest punktem wyjścia do rozprawiania o sztuce i rewolucji. W błyskotliwym i na swój sposób zuchwałym dokumentalnym eseju widzimy portrety „proroków z gniewnych lat”, mierzących się ze śmiercią i słabością ciała, wciąż jednak niezwykle przenikliwych i dowcipnych.
  9. Hallelujah: Leonard Cohen – obraz Daniela Gellera i Dayna Goldfine ukazuje muzyka przez pryzmat najsłynniejszego utworu w dorobku artysty. Hallelujah, które wcale nie zapowiadało przełomu w karierze Cohena, daje okazję, by nie tylko przyjrzeć się duchowej drodze muzyka, lecz także poznać bliżej jego proces twórczy i przeanalizować decyzję o powrocie na scenę po kilkunastu latach przerwy.

czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK