English

Scena artystyczna na 22. MFF Nowe Horyzonty

27/06/22
To open, to see | Camilla Figenschou
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

Poranek przywitamy muzyką w Parku Szczytnickim, w dzień ogrzeje nas polarne Słońce na wystawie w BWA, a od północy, w ramach Midnight Show, będziemy śnić wspólne sny we wnętrzu gotyckiej katedry. W galerii SiC! Przyjrzymy się także flirtowi sztuki z dziełami Jonasa Mekasa, a razem z IP Group zbadamy proces przepływu energii.

Tegoroczna scena artystyczna festiwalu Nowe Horyzonty jest wyjątkowo bogata: zadbamy o doznania dla każdego zmysłu, pobudzimy intelekt, nakarmimy emocje.

W Brzask, czyli powitanie dnia w Parku Szczytnickim

Ten poranek zapamiętacie na długo. Po nocy z soboty na niedzielę, 24 lipca, o 4:30 rano spotkamy się Parku Szczytnickim na pierwszej wrocławskiej odsłonie W Brzasku. Wejdziemy w muzyczny dialog z łaskawą, choć wymagającą aurą wschodu słońca. We wspaniałej przestrzeni Parku Szczytnickiego wysłuchamy koncertu na fletach historycznych w wykonaniu Maji Miro-Wiśniewskiej, radykalnego girlsbandu Rock AngelZ, zainspirowanego grą Against the Storm słuchowiska – soundscape’u przygotowanego przez Mikołaja Kurpiosa – producenta skupionego na tworzeniu muzyki do gier oraz setu DJ-a Nightingyala, który wprowadzi nas sprawnie w dalszą część dnia. Udział W Brzasku jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Warszawie.

Przeczytaj więcej o W Brzasku

Republika słońca: jak oświetla nas Północ?

Globalizacja obsadziła Północ w roli figury społeczno-ekonomicznej utopii. Jako strona świata, określana jest z kolei przez Słońce, które w czasie zimowego przesilenia nie wstaje znad horyzontu, a w czasie przesilenia letniego nie zachodzi nigdy. Na wystawie Republika słońca połączymy rożne wymiary Północy: solarny i społeczny, ekologiczny i egzystencjalny. Spojrzymy w północne Słońce, przyglądając się, jak jego promienie rysują pejzaż dzisiejszej rzeczywistości, a także kreślą scenariusze przyszłości. Kuratorami wystawy są Ewa Szabłowska i Stach Szabłowski. Otwarcie wystawy: piątek, 22 lipca, godz. 20.00 galeria Studio BWA Wrocław. Wstęp wolny.

Przeczytaj więcej o Republice słońca

Midnight Show: seans senno-dźwiękowy z Antoniną Nowacką

Midnight Show to symboliczny, nocny seans. W tym roku odbędzie się w katedrze Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu i potrwa kilka godzin – od północy aż do świtu. Tworzyć go będzie seans senno-dźwiękowy, budowany na żywo przez wokalistkę i kompozytorkę, Antoninę Nowacką we współpracy z zaproszonymi artystami: Pawłem Kulczyńskim, Krzysztofem Gilem i Planetą. Na publiczność w gotyckiej katedrze czekać będą łóżka, by oddać się stanowi półśnienia. Kuratorzy Midnight Show: Katarzyna Roj, Stach Szabłowski. Start: poniedziałek, 25 lipca, godz. 23:59. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, o formie wstępu poinformujemy wkrótce.

Przeczytaj więcej o Midnight Show

As Far as I Can See: dialog sztuki z twórczością Jonasa Mekasa

Jonas Mekas, litewsko-amerykańska ikona kina awangardowego (i nie tylko), jest bohaterem jednej z retrospektyw w ramach 22. Nowych Horyzontów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa autorstwa Emanuela Geissera i Kamy Sokolnickiej (w galerii SiC! BWA Wrocław), zainspirowana odpowiedzią, której Mekas udzielił w jednym z wywiadów, zapytany o plany na przyszłość: „Kiedy będę miał 100 lat, chcę pojechać w Himalaje, do Tybetu. Porozmawiamy o tym w 2023 roku, kiedy wrócę”. Duet Geisser-Sokolnicka proponuje więc wystawę o podróży, ruchu, świetle i marzeniach, które mają pozostać niespełnionymi. Kuratorką wystawy jest Joanna Kobyłt. Otwarcie wystawy: 22 lipca, godz. 18:00. Wstęp wolny.

Przeczytaj więcej o wystawie As Far as I Can See

Ambient Room #6: DISCHARGE

Podczas tegorocznych Nowych Horyzontów zapraszamy na szóstą odsłonę Ambient Roomu, przygotowaną przez IP Group. W ramach DISCHARGE przyjrzymy się procesowi przepływu energii: zbadamy relacje między napięciem i rozluźnieniem, kumulacją energii i jej rozproszeniem. IP Group przygotuje synestetyczne immersyjne środowisko wyładowania, miejsce uwalniania energii, dźwiękowo-wizualny krajobraz powstały z nadmiaru nagromadzonej siły. Ambient Room #6 będzie otwarty od 22 lipca, od godziny 19:00. Wstęp na Ambient Room jest bezpłatny. Projekt finansowany ze środków gminy Wrocław.

Przeczytaj więcej o Ambient Roomie #6


22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty rozpocznie się już za niecały miesiąc – na tegoroczną edycję NH zapraszamy w dniach 21-31 lipca (część stacjonarna; filmy online będą dostępne do 7 sierpnia). Pełny program wydarzenia ogłosimy 5 lipca, 7 lipca rozpocznie się sprzedaż pojedynczych biletów i dostępów online.

Współorganizatorem tegorocznej sceny artystycznej jest BWA Wrocław.


W Brzask oraz Republika słońca są dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Retrospektywa filmów Jonasa Mekasa oraz wystawa As Far as I Can See organizowane są w ramach międzynarodowych obchodów setnej rocznicy urodzin artysty Jonas Mekas 100!, prowadzonych pod auspicjami Litewskiego Instytutu Kultury oraz Estate of Jonas Mekas, we współpracy z licznymi organizacjami i instytucjami kultury na całym świecie. Litewski Instytut Kultury i Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce są partnerami wrocławskiej retrospektywy.


czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK