English

Miłość popkultury i arthouse'u? Posłuchaj podcastu Więcej Nowych Horyzontów

22/06/22
Retrospektywa twórczości Agnieszki Holland na 22. MFF Nowe Horyzonty Białe noce: filmy, muzyka i sztuka orbitujące wokół polarnego Słońca

Choć Nowe Horyzonty od ponad dwóch dekad udowadniają, że kino artystyczne nie jest takie straszne, jak je malują, to wiele miłośniczek i miłośników filmu nadal czuje konsternację, kiedy słyszy o artyzmie w kinie. Wspólnie z mBankiem, wieloletnim partnerem festiwalu, oraz Filmwebem, patronem medialnym Nowych Horyzontów, przygotowaliśmy więc świeży podcast, w ramach którego postaramy się odczarować arthouse i udowodnić, jak wiele nowohoryzontowej jakości można odnaleźć w popkulturze. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka z serii „Więcej Nowych Horyzontów”.

Nie obawiajcie się akademickich wykładów i enigmatycznych rozmów między ekspertami. Podcast „Więcej Nowych Horyzontów” zaprezentuje kino artystyczne od nieoczywistej strony, ukazując (często bardzo zaskakujące) związki arthouse’u z głównym nurtem. Błażej Hrapkowicz, dziennikarz i krytyk filmowy, w każdym odcinku będzie przyglądał się – razem z zaproszonymi gośćmi i gościniami – najciekawszym zjawiskom, trendom oraz wspólnym mianownikom kina mainstreamowego i nowohoryzontowego.

Jak mówi prowadzący, jeśli znacie filmy Coenów czy Paula Thomasa Andersona, to znaczy, że oglądacie kino artystyczne. To znaczy, że najpewniej jesteście gotowe i gotowi na długie ujęcia Jamesa Benninga czy duchowe podróże Apichatponga Weerasethakula. Bo kino artystyczne i popkultura mają ze sobą więcej wspólnego niż może się wydawać. Bo film oferuje więcej niż rzeczywistość, a związana z nim przygoda niejedno ma imię. Bo nie trzeba znać całej klasyki filozofii, aby czerpać przyjemność nawet z najbardziej pokręconych eksperymentów. Przekonajcie się, słuchając podcastu „Więcej Nowych Horyzontów”.

W pierwszym odcinku Błażej Hrapkowicz porozmawia z krytyczkami Kają Klimek i Adrianą Prodeus.

Posłuchaj podcastu

 

Podcast Więcej Nowych Horyzontów to wspólna inicjatywa mBanku, Filmwebu i Stowarzyszenia NH. Kolejne odcinki pojawią się jeszcze tego lata, o emisji następnych będziemy informować wkrótce.

W nadchodzących podcastach porozmawiamy m.in. o wątkach paranormalnych i kinie superbohaterskim w arthousie, perspektywie pozaludzkiej czy transhumanizmie


czytaj także
Dystrybucja Gniew, sarkazm i bunt. „Kolano Ahed” już w polskich kinach 24/06/22
Program Scena artystyczna na 22. MFF Nowe Horyzonty 5 dni temu
Program Organizujmy się, obywatelki! Trzecie Oko podczas 22. Nowych Horyzontów 4 dni temu
Program Joanna Hogg | retrospektywa twórczości na 22. MFF Nowe Horyzonty 3 dni temu

Newsletter

OK