English

Gniew, sarkazm i bunt. „Kolano Ahed” już w polskich kinach

24/06/22
Kolano Ahed, reż. Nadav Lapid
Białe noce: filmy, muzyka i sztuka orbitujące wokół polarnego Słońca Scena artystyczna na 22. MFF Nowe Horyzonty

„Ten film przypomina obsesyjny bluzg zrodzony z gniewu i rozpaczy, lecz sporo w nim sarkazmu. Oto rzecz o niezależnym artyście, który postanowił dać światło prawdzie, ale i ironiczne spojrzenie na jego narcyzm” – tak Kolano Ahed na łamach „Tygodnika Powszechnego” zachwala Anita Piotrowska. 

Najnowszy, nagrodzony w Cannes film Nadava Lapida od dziś możecie oglądać na ekranach polskich kin. Poniżej znajdziecie listę miejsc, w których zobaczycie Kolano Ahed.

Kolano Ahed, czyli z ducha punkowy manifest, parzący w sumienie jak słońce w sercu pustyni

Łobuzerska stylówa i grymas buntu na twarzy: tak Y. dociera do wyschniętego na wiór Sappiru, gdzie w lokalnej bibliotece ma się odbyć spotkanie wokół jego ostatniego filmu. Prawie wszystko jest tu martwe: włącznie ze spalonymi słońcem paprykami na porzuconej plantacji. A jednak jest ktoś, komu na tym miejscu zależy: Yahalom, pracowniczka Ministerstwa Kultury, idzie na etyczny kompromis i swoją działalnością przywraca tam życie. Godzenie się na absurdy systemu ma jednak swoje konsekwencje, które Y. prowokacyjnie wywleka na wierzch.

Nadav Lapid, twórca nagrodzonych Złotym Niedźwiedziem Synonimów, wchodzi w sam środek narodowego konfliktu, w którym dialog przestaje być możliwy, a strategiczne pozycje już dawno zostały obsadzone. Kraj staje się polem tożsamościowej i politycznej bitwy oraz przedmiotem własności – jak tytułowe kolano rewolucjonistki, bezczelnie użyte przez każdą ze stron sporu – a  pytanie „do kogo należy mój kraj?” odbija się echem wśród kamiennego krajobrazu pustyni Negew.

Gdzie szukać informacji o kulturze żydowskiej?

Jeśli interesuje Was tematyka żydowska (lub chciałybyście i chcielibyście rozpocząć przygodę z tą tematyką), serdecznie zachęcamy do śledzenia świetnych kanałów:

Żydoteka

To pierwsze polskie medium o literaturze żydowskiej. Znajdziecie tu recenzje i polecenia książek, ale też szerzej – informacje o kulturze,

Żydowski Wrocław

Prowadzony przez Urszulę Rybicką portal, dzięki któremu dowiecie się więcej o niezwykle bogatej żydowskiej historii stolicy Dolnego Śląska,

JCC Warszawa | Centrum Społeczności Żydowskiej

To wyjątkowa przestrzeń, gdzie każdy może poczuć się członkiem społeczności żydowskiej.

 

Dziękujemy Urszuli Rybickiej i JCC Warszawa za wspieranie promocji Kolana Ahed.

Lista kin, w których zobaczycie Kolano Ahed:

 

Pokazy pojedyncze


czytaj także
News Miłość popkultury i arthouse'u? Posłuchaj podcastu Więcej Nowych Horyzontów 22/06/22
Program Retrospektywa twórczości Agnieszki Holland na 22. MFF Nowe Horyzonty 21/06/22
Program Organizujmy się, obywatelki! Trzecie Oko podczas 22. Nowych Horyzontów 28/06/22
Program Joanna Hogg | retrospektywa twórczości na 22. MFF Nowe Horyzonty 29/06/22

Newsletter

OK